سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 22 دی  ::  18:48

یکی از مقامات ارشد کرد سوریه تشریح کرد؛

آینده جنگ در سوریه و وضعیت کردها و ارتباط آنها با آمریکا

سرویس جهان- رییس مشترک جنبش جامعه دموکراتیک سوریه می گوید جنگ در سوریه وارد دهه بعدی نیز می شود و کردها به دنبال توسعه روابط با آمریکا هستند. مقامات مناطق تحت کنترل کردها ممکن است مجبور به اتخاذ تصمیمی یکجانبه درباره خودمختاری شوند.
 

به گزارش کردپرس، آلدار خلیل رییس مشترک جنبش جامعه دموکراتیک سوریه که از سیاست گذاران کرد سوریه است به رویترز گفت: علیرغم تلاش روسیه برای برگزاری کنفرانس صلح سوریه در شهر سوچی این کشور، تنش و جنگ در سوریه تا سال 2021 و یا حتی 2025 طول خواهد کشید. ممکن است داعش در دیگر مناطق نفوذ خود را گسترش دهد و البته ترکیه هم ممکن است در برخی مناطق سوریه مشکل ایجاد کند.

این مقام کرد سوریه افزود: آمریکا عجله ای برای رفتن از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه ندارد و انتظار داریم رابطه با آمریکا گسترش یابد.

وی درباره دعوت روسیه از کردها برای رفتن به نشست سوچی گفت: بله ما دعوت شده ایم و ممکن است در این نشست شرکت کنیم اما این نشست موفقیتی به دست نخواهد آورد. آلدار خلیل تکید کرد حضور صدها تن فقط در دو روز چه دستاوردی می تواند داشته باشد می بایست آمادگی بیشتری ایجاد می شد.

رییس مشترک جنبش جامعه دموکراتیک سوریه درباره نشست های ژنو نیز گفت: تلاش های دیپلماتیک به رهبری سازمان ملل در ژنو هم شکست های بیشتری در انتظار آن است. جنگ در سوریه حداقل تا سال 2021 یعنی پایان دوره 7 ساله کنونی بشار اسد ادامه خواهد یافت.

اگرچه کردهای سوریه گفته اند که به دنبال استقلال کامل نیستند اما آلدار خلیل به رویترز گفت: اگر چه انتخابات پارلمانی منطقه ای در شمال سوریه برای آماده شدن هر چه بیشتر به تعویق افتاده است اما ممکن است رهبران این مناطق مجبور شوند تصمیم یکجانبه ای درباره خودمختاری اتخاذ کنند.

وی درباره حضور آمریکا در سوریه گفت: این کشور با توجه به اجرای برنامه هایی برای بازسازی برخی مناطق مانند رقه حداقل تا دو سال آینده در مناطق تحت کنترل کردها حضور خواهد داشت.

آلدار خلیل درباره امکان رابطه طولانی مدت میان مناطق تحت کنترل کردهای سوریه وآمریکا گفت: نمی توانم درباره رابطه طولانی مدت اظهارنظر کنم اما رابطه رو به توسعه خواهد بود و آنها عجله ای برای رفتن ندارند.

وی درباره علت تعویق مرحله سوم انتخابات شمال سوریه گفت: به خاطر دادن فرصت به مناطق تازه آزاد شده است تا بتوانند درباره پیوستن به فدراسیون شمال سوریه تصمیم گیری کنند.

این مقام کرد سوریه درباره احتمال حمله نیروهای دولت سوریه به مناطق تحت کنترل کردها و اعراب متحد آنها گفت: آنها قادر به حمله و تصرف این مناطق نیستند و اگر حمله کنند همه نیروهای آنها کشته خواهد شد.

کد خبرنگار: 40101