انتشار:  جمعه 22 دی  ::  20:18

ممانعت بغداد از سفر وزیر دفاع بلژیک به اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان - در آستانه سفر وزیر دفاع بلژیک به عراق، نماینده دولت اقلیم کردستان در اتحادیه اروپا اعلام کرد بغداد به صورت رسمی این مقام بلژیکی را از سفر به اربیل منع کرد.

به گزارش کردپرس، به نقل از شبکه تلویزیونی روداو، روز جمعه ۲۲ دی‌ماه، استیو واندپوت، وزیر دفاع بلژیک از ممانعت دولت عراق از سفر وی به اربیل در جریان سفر منطقه‌ای‌اش برای دیدار از نیروهای نظامی بلژیک در طول تعطیلات کریسمس خبر داد.

دلاور آژگه‌یی، نماینده دولت اقلیم کردستان در اتحادیه اروپا، هدف از سفر وزیر دفاع بلژیک به عراق را دیدار با نیروهای کشورش که در بغداد و اربیل مستقر هستند، عنوان کرد.

دولت عراق به سفیر بلژیک در عراق گفته که به واندپوت اجازه نخواهد داد به اربیل سفر کند.

این اقدام موجب شد وزیر دفاع بلژیک سفر خود به عراق را به طور کلی لغو کند.

بر اساس این خبر، دولت بلژیک سفیر عراق در این کشور را برای اعتراض به این تصمیم بغداد فرخوانده‌ و به وی اعلام کرده که دولت متبوعش پاسخ دیپلماتیک مناسبی به بغداد خواهد داد.

استیو واندپوت ضمن اشاره به اینکه این اولین باری‌است که از دیدار وی با نیرو‌های تحت فرمانش ممانعت به عمل می‌آید، تاکید کرد که بلژیک این اقدام بغداد را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

حدود 100 نیروی ارتش بلژیک در عراق حضور دارند که عمدتا در اقلیم کردستان مشغول آموزش نظامی نیروهای پیشمرگ برای جنگ علیه داعش هستند.