سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 22 دی  ::  23:20

کارشناسان پاسخ می دهند؛

چرایی تمایل ترکیه به آشتی دادن اربیل و بغداد

سرویس جهان- کارشناسان می گویند ترکیه به این دلیل می خواهد بغداد و اربیل را آشتی بدهد تا در مرز جنوبی خود شاهد تنش نباشد و پ.ک.ک از این تنش برای پر کردن خلاء قدرت استفاده نکند.
 

به گزارش کردپرس، برخی مقامات ترکیه از جمله وزیر خارجه این کشور اخیرا آمادگی این کشور را برای میانجی گری میان اربیل و بغداد و رفع اختلافات میان آنها اعلام کرده اند. کارشناسان عقیده دارند ترکیه بیم دارد ادامه تنش میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق بر ثبات این کشور تاثیر مفنی بگذارد به همین دلیل برای رفع تنش میان اربیل وبغداد تلاش می کند.

بیلجی دومان کارشناس مسائل عراق در موسسه اورسام به میدل ایست آی گفته است از نظر ترکیه، اقلیم کردستان و بغداد مکمل هم هستند نه جایگزین یکدیگر، به همین دلیل همیشه برای رفع تنش میان آنها تلاش کرده است.

وی افزود: درست است تشکیل کشور مستقل در اقلیم کردستان خط قرمز ترکیه محسوب می شود اما آنکارا می خواهد در دروازه های جنوبی خود ثبات وجود داتشه باشد. ادامه بی ثباتی در اقلیم کردستان ممکن است این فرصت را در اختیار پ.ک.ک قرار دهد تا خلاء قدرت را پر کند. به همین دلیل به دنبال آشتی دادن اربیل و بغداد است.

این کارشناس معتقد است برقراری آشتی میان اربیل و بغداد و رفع اختلافات میان آنها به بهبود وضعیت ترکمان های عراق نیز کمک می کند.

مهند سلوم مدیر مرکز مطالعات استراتژیک در لندن نیز معتقد است آنکارا به چند دلیل می تواند نقش میانجی را میان اربیل و بغداد ایفا کند. وی به عرب نیوز گفته است درست است ترکیه مخالف ایده های ناسیونالیستی و جدایی طلبانه در اقلیم کردستان است اما به توسعه اقتصادی و زیرساخت های مالی آن کمک کرده است. به همین دلیل ارتباط میان آنکارا و اقلیم کردستان به طور کامل قطع نشده است. از طرفی دیگر، با دیدار مقامات بغداد و آنکارا در سال گذشته و تاکید بر حفظ یکپارچگی خاک عراق، روابط میان این دو کشور بعد از دوره ای سرد دوباره بهبود یافته است. بنابر این، ترکیه می خواهد با حل اختلافات میان اربیل و بغداد رابطه اقتصادی قدرتمندی با بغداد ایجاد کند.

وی افزود: از سوی دیگر ترکیه می خواهد با توسعه رابطه با اربیل و بغداد به نوعی از افزایش نفوذ دیگر کشورها در عراق جلوگیری کرده و توازن ایجاد کند.

کد خبرنگار: 40101