انتشار:  شنبه 23 دی  ::  12:01

سخنرانی چاووش اوغلو در کنسولگری ترکیه در لس آنجلس:

مسئله فتح الله گولن و اعزام سلاح به ی.پ.گ روابط آمریکا – ترکیه را با تنش روبه رو کرده است

سرویس ترکیه - مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در جلسه کنسولگری ترکیه در لس آنجلس اعلام کرده است: مسئله فتح الله گولن و اعزام سلاح به ی.پ.گ روابط آمریکا – ترکیه را با تنش روبه رو کرده است

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه صباح، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه که در جلسه کنسولگری ترکیه در لس آنجلس سخنرانی می کرد طی اظهاراتی عنوان کرد: ایالات متحده آمریکا یکی از مهمترین متفق های ما به حساب می آید. در برخی موضوعات دارای اختلاف نظرهایی هستیم ولی در خصوص 2 مسئله یکی مسئله جماعت گولن و دیگری مسئله اعطای سلاح توسط آمریکا به پ.ی.د در روابط دو کشور تنش به وجود آمده است. تلاش می کنیم این تنش را نیز از راه مذاکره حل و فصل کنیم.

وی با اشاره به آخرین تحولات سوریه نیز گفت: در سال های گذشته در مورد سوریه همواره از قتل عام ها سخن می گفتیم. ولی در سال 2017 با اقداماتی که صورت دادیم به خصوص مذاکرات آستانه شرایط در سوریه بسیار بهتر شده است. تماماً بهبود یافته است؟ خیر. تا زمانی که حل و فصل سیاسی به وجود نیامده و ثبات به سوریه نیامده است این مسئله ممکن نخواهد بود ولی این روند خوب عمل می کند. ترکیه در این مسئله نقش اصلی را بازی می کند.

وزیر امور خارحه ترکیه به مسئله عراق نیز اشاره کرده و افزود: برای حل و فصل بحران عراق هر 2 طرف از ما می خواهند تا میانجی گری کنیم. مدیریت محلی شمال عراق یک اشتباه جدی صورت داد و بعد به اشتباه خود پی برد. ولی باید عرض کنم ثبات و تمامیت مرزهای عراق برای ما بسیار مهم است. 21 ژانویه در بغداد خواهم بود. انشاالله ترکیه در حل و فصل این بحران نیز نقش مهمی خواهد داشت. ما اهداف پنهانی نداریم، به خاک هیچ کشوری چشم نداریم. چیزی که از آن دفاع می کنیم عدالت است.

 

کد خبرنگار: 30102