سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 23 دی  ::  12:21

انتقاد مخالفان تجارت اسلحه از سفر وزیر تجارت انگلیس به ترکیه در روز محاکمه دمیرتاش

سرویس جهان- مخالفان تجارت اسلحه در انگلیس، سفر وزیر تجارت بین الملل این کشور به ترکیه و پیگیری قرار داد فروش سلاح به آنکارا را در روز محاکمه صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق های ترکیه را «رقت انگیز» توصیف کردند.
 

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه مورنینگ استار انگلیس، فعالان کمپین مخالفت با تجارت اسلحه و نیز کمپین همدردی با کردهای ترکیه در انگلیس، سفر لیام فاکس وزیر تجارت بین المللی انگلیس به ترکیه را در روز محاکمه صلاح الدین دمیرتاش رهبر مشترک حزب کردگرای دموکراتیک خلقها دهن کجی به حقوق بشر و کردها دانسته و از این سفر انتقاد کردند.

به نوشته این روزنامه، سفر دیروز لیام فاکس در راستای اجرایی شدن قرار داد فروش جت های جنگنده انگلیس به ترکیه به ارزش 100 میلیون پوند بوده که ژانویه گذشته میان رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه و ترزا می نخست وزیر انگلیس امضا شده بود. روز گذشته همزمان با سفر فاکس به ترکیه، صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب کردگرای HDP نیز پس از بیش از یک سال بازداشت در دادگاه حضور یافت تا به اتهامات وی که می تواند به بیش از 100 سال زندان منجر شود رسیدگی شود.

اندرو اسمیت سخنگوی کمپین مخالفان تجارت اسلحه درباره سفر وزیر تجارت بین الملل انگلیس به ترکیه گفته است او می بایست برای بهبود وضعیت حقوق بشر به ترکیه سفر می کرد نه برای فروش اسلحه. وی باید حقوق مردم ترکیه را به منافع شرکت های اسلحه سازی ترجیح دهد.

رزا گیلبرت هماهنگ کننده کمپین همدردی با کردها در انگلیس نیز ضمن اعتراض به سفر وزیر تجارت بین الملل انگلیس به ترکیه برای فروش سلاح به این کشور آن را بسیار رقت انگیز خواند.

به نوشته روزنامه مورنینگ ستار، بر اساس یک نظرسنجی 68 درصد انگلیسی ها با فروش سلاح به ترکیه مخالف هستند و تنها 13 درصد با این اقدام انگلیس موافقند.

کد خبرنگار: 40101