انتشار:  شنبه 23 دی  ::  14:21

کارشناس مسائل ترکیه بیان کرد؛

فرصت بزرگ ترکیه برای وساطت میان اقلیم کردستان و بغداد

سرویس جهان-  سینم چنگیز معتقد است اکنون بهترین فرصت برای ترکیه فراهم شده تا با وساطت میان اربیل و بغداد هم به اختلافات دو طرف پایان داده شود و هم ترکیه از فرصت بودجود آمده نهایت استفاده را ببرد.
 

به گزارش کردپرس، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در آخرین مصاحبه خود از آمادگی کشورش برای وساطت میان اربیل وبغداد خبر داده است. سینم چنگیز کارشناس مسائل ترکیه معتقد است اکنون بهترین فرصت برای مداخله ترکیه است.

وی در یادداشت خود که در سایت عرب نیوز منتشر شده گفته است همین دو سال پیش بود که ترکیه رابطه ای سرد با بغداد داشت و چند ماه پیش هم رابطه اش با اقلیم کردستان به دلیل برگزاری رفراندوم دچار اختلال شد اکنون هر دو طرف خواستار وساطت ترکیه شده اند.

این کارشناس مسائل ترکیه در ادامه یادداشت خود نوشت: آنکارا در گذشته در مسائل بالکان، فلسطین و عراق وساطت کرد اما تغییرات ژئوپلتیک سال های اخیر در خاورمیانه فضای مانور ترکیه در این زمینه را تنگ تر کرده است. اختلافات اربیل و بغداد بر ترکیه نیز تاثیر گذاشته است. از طرفی، هر سه منافع مشترکی نیز با هم دارند.

این کارشناس مسائل ترکیه معتقد است با کاهش نقش آمریکا در منطقه و همپوشانی منافع عراق، اقلیم کردستان و ترکیه، بهترین فرصت برای این کشور فراهم شده است تا با وساطت در میان اقلیم کردستان و بغداد نقش مهمی ایفا کند.

سینم چنگیز معتقد است عراق کشوری است که ترکیه نمی تواند آن را نادیده بگیرد. بی ثباتی این کشور از جمله اختلافات میان اربیل وبغداد به ضرر ترکیه است و فضا را برای پر کردن خلاء قدرت از سوی پ.ک.ک  در صورت ادامه بی ثباتی فراهم می کند و این به نفع ترکیه نیست.

کد خبرنگار: 40101