سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 24 دی  ::  13:03

روز سرنوشت ساز در روابط اربیل – بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – هیئت اعزامی وزارت داخلی اقلیم کردستان به بغداد، پس از دیدار و گفتگو با مقامات عراقی اعلام کرد در سفر هیئت عراقی به اربیل مذاکرات نهایی می گردد و احتمال حصول توافق وجود دارد.

به گزارش کردپرس، روز شنبه (23) دی ماه، برای اولین بار پس از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان در 25 سپتامبر 2017 ، درهای بغداد به روی هیئتی رسمی از دولت اقلیم کردستان برای انجام مذاکره در خصوص برخی موارد اختلافی گشوده شد.

هیئت اقلیم کردستان به سرپرستی کریم سنجاری وزیر داخلی و سرپرست وزارت پیشمرگ با هیئت وزارت کشور عراق درباره اداره فرودگاه ها، گذرگاه های مرزی و گرمرک ها و سدهای اقلیم کردستان گفتگو کرد.

هیئت اقلیم کردستان پس از دیدار با هیئت عراقی به سرپرستی قاسم الاعرجی وزیر کشور، با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که اربیل و بغداد به توافقی برای ادامه دیدار در اربیل در روز دوشنبه (25 دی ماه) و رسیدن به طرحی جامع در خصوص موارد مورد مذاکره و حصول توافق نهایی دست یافته اند.

فرودگاه های اقلیم کردستان از 29 سپتامبر 2017 و در چارچوب فشارهای بغداد به اربیل به دلیل برگزاری رفراندوم استقلال به روی پروزهای خارجی بسته شده است.