سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 29 دی  ::  23:48

مصاحبه اختصاصی صلاح الدین دمیرتاش با روزنامه اورَنسَل:

هیچ کس نمی تواند به تنهایی در برابر اردوغان پیروز انتخابات باشد/ مبارزه برای انتخابات باید با تلاش برای لغو وضعیت اضطراری آغاز شود

سرویس ترکیه - صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در مصاحبه اختصاصی با روزنامه اورَنسَل عنوان کرده است: واقعا هیچ کس بهتر از اردوغان نمی تواند یک رژیم فردی به وجود بیاورد و کسی نمی تواند به صورت فردی در برابر اردوغان پیروز انتخابات باشد/ مبارزه اپوزیسیون برای انتخابات باید با مبارزه برای لغو وضعیت اضطراری آغاز شود.

به گزارش کردپرس، صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در مصاحبه اختصاصی خود با روزنامه اورَنسَل که با تلاش وکلایش در زندان تیپ F ادیرنه ترتیب داده بود به تحولات اخیر در ترکیه اعم از اختلافات به وجود آمده میان رجب طیب اردوغان – عبدالله گل، مسئله انتخابات زودهنگام، انتخابات ریاست جمهوری 2019، کنگره حزب دموکراتیک خلق ها و ... پرداخته است.

متن کامل مصاحبه به شرح زیر است:

اختلافات اردوغان – گل که هر از گاهی مطرح می شد دیگر در مقایسه با گذشته بسیار آشکار شده است. عبدالله گل به عنوان یک آلترناتیو برای اردوغان معرفی می شود، جایگزین اردوغان می تواند عبدالله گل باشد؟

  • این که جناب گل چه اقدامی انجام خواهد داد باید خودش تصمیم بگیرد. وظیفه ما این نیست که ملت را وارد این نوع انتظارات ماجراجویانه بکنیم. اپوزیسیون باید با به وجود آوردن گسترده ترین همبستگی دموکراتیک و ایجاد یک ساختار دربرگیرنده، وارد مبارزه انتخاباتی شود. آلترناتیو رژیم فردی نمی تواند پنهان شدن پشت یک فرد دیگر باشد. آلترناتیو ذهنیت اردوغان، قدرت بزرگ دموکراسی است که از تجمع بخش های مختلف جامعه حول محور دموکراسی به وجود می آید. این قدرت را یک فرد نمی تواند نمایندگی کند. مطمئن باشید خواسته اردوغان این است که در برابرش یک فرد به عنوان رقیب مطرح شود. زیرا هیچ کس در این خصوص نمی تواند با او رقابت کند. این را خودش هم به خوبی می داند. شاید نامزد اپوزیسیون هم یک فرد مشخص باشد  اما در کنار این فرد در کمپین های انتخاباتی باید بخش های مختلف جامعه حضور پیدا کنند. در این صورت و در صورت حرکت مشترک بخش های مختلف جامعه هیچ مانعی نخواهد توانست جلوی آنان را بگیرد.

فضایی از سوی سیاستمداران و نویسندگان نزدیک به حکومت ترکیه در پی اختلافات گل – اردوغان به وجود آمده است که می گویند "هیچ کس در برابر اردوغان نمی تواند پیروز انتخابات شود" این مسئله را چگونه ارزیابی می کنید؟

  • بله درست است، در بالا نیز به این موضوع اشاره کردم. هر کسی که در برابر اردوغان با این ادعا که من بهتر از تو یک رژیم فردی را اداره می کنم پا به عرصه بگذارد؛ شکست خواهد خورد. واقعا هیچ کس بهتر از اردوغان نمی تواند یک رژیم فردی به وجود بیاورد.

در بخشی از صحبت هایتان در خصوص انتخابات زودهنگام اعلام کرده بودید "در حال حاضر در کشور شرایط انتخابات وجود دارد؟ اگر وجود ندارد چه مبارزه ای باید در دستور کار قرار گیرد؟" این مبارزه چه نوع مبارزه ای است؟

  • قبل از هر چیزی باید برای لغو وضعیت اضطراری و قوانین تصویب شده در راستای این وضعیت یک سازماندهی موثر و گسترده به وجود آورد. باید از تمام راه های دموکراتیک اعم از میتینگ ها، راهپیمایی ها که صدا را به گوش همگان برسانند؛ استفاده کرد و برنامه بدون وقفه در این راه طراحی کرد. تمام بخش های جامعه اعم از کارگران، بیکارها، کشاورزان، اصناف، جوانان، زنان، دانشگاهیان، اصحاب رسانه، هنرمندان، نویسندگان و شاعرها، یک مبارزه مشترک به وجود بیاورند که تشکیل این مبارزه همین الان نیز دیر شده است. هیچ برنامه ای که مردم را به سمت مبارزه نکشاند و روح مقاومت را به مردم ارائه ندهد نمی تواند پیروز باشد. اعتراضات در حد احزاب، سندیکاها و مرکزیت اتاق های فکر به هیچ عنوان کافی نیست.

اتحاد مخالفین در راه دموکراسی و صلح را چگونه ارزیابی می کنید؟ شرط ها و فاکتورهای اساسی برای آسان کردن راه های اتحاد مخالفین چه چیزهایی است؟

  • اگر یک برنامه گسترده با تکیه بر اصول اساسی ایجاد نشود نخواهیم توانست ابعاد گسترده ای از جامعه را وارد این مبارزه کنیم. ذهنیت در این مورد نباید بر این مبنا قرار بگیرد که "من چه چیزی می توانم به دست بیاورم" بلکه باید این گونه در نظر گرفته شود که "من چه چیزی می توانم ارائه بدهم" در صورت ایجاد چنین ذهنیتی نتیجه مطلوب خواهد بود. اگر وارد حساب هایی شویم که متحد شویم ولی بیش از هر چیزی منافع حزب من، یا اصول خط فکری من پیشرو باشد در این صورت به مشکل خواهیم خورد. اکنون به جایی رسیده ایم که باید بگوییم طرف پیروز ملت باشد، طرف پیروز دموکراسی باشد. باید یک میز گرد با حقوق برابر تشکیل شود. این مسئله در توسعه فرهنگ دموکراسی هم می تواند مثبت باشد.

تمایل هواداران حزب دموکراتیک خلق ها و تمایلات داخل خود حزب نیز در این جهت است که بار دیگر شما نامزد شوید. عدم نامزدی شما چنین تحلیل می شود که حزب را در شرایط سختی قرار خواهد داد. تصور شما بر این است که با این تصمیم از حزب دموکراتیک خلق ها در برابر هر گونه ممنوعیت فعالیت سیاسی محافظت کرده اید. این تصمیم واقعا در محافظت از حزب موثر بوده است؟

  • البته، تصمیمی که اتخاذ کرده ام و هر تصمیمی که بعد از این اتخاذ خواهم کرد در اولویت برای حفاظت از حزب و مبارزه ای که در داخل این حزب صورت می گیرد خواهد بود. من حزب دموکراتیک خلق ها و ملت خود را در این شرایط سخت تنها نمی گذارم. تصمیم بر ترک صحنه مبارزه ندارم. ترکیه در طول تاریخ سیاسی خود با گسترده ترین حملات سیاسی – قضایی – فیزیکی روبه رو است. ولی ما در این شرایط تمام هم و غممان را بر این گذاشته ایم که حزبی را که نه تنها فرونپاشید و ایستاده است را چگونه می توانیم بزرگتر کنیم. قبل از هر چیزی این موضوع را همه باید به خوبی درک کنند که حزب دموکراتیک خلق ها یک حزب فردی نیست. نه طریق سازماندهی حزب، نه سیستم تصمیم گیری، نه اصول اساسی و نه هواداران این مسئله را نمی پذیرند. به همین دلیل حزب دموکراتیک خلق ها با چنین تهدیدی روبه رو نمی شود. در داخل حزب دموکراتیک خلق ها یک سیستم رهبری دربرگیرنده وجود دارد. اکنون شرایط زندان من مانع ایفای نقش رهبری در این حزب شده است. از آنجایی که این وضعیت گروگانگیری ابهامات خود را حفظ می کند برای باز کردن راه حزب در اداره حزب و هر گونه بحث پیرامون مسئله رهبری حزب چنین تصمیمی اخذ کرده ام. من دارای مسئولیت هایی در حزب هستم که شرایط کنونی اجازه ایفای نقش را نمی دهد اکنون در این شرایط اعلام نامزدی من برای ریاست دوباره تا چه اندازه می تواند اخلاقی و سیاسی باشد؟

اگر حکم منع فعالیت سیاسی برای شما صادر نشود برای انتخابات ریاست جمهوری 2019 میلادی آماده خواهید شد؟ بخشی از جامعه از شما چنین انتظاری دارند. می توانید نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوید؟

  • من برای ملتم و برای مبارزه آنان، برای دموکراسی و صلح آماده هر گونه فداکاری هستم. به غیر از این برای هیچ چیز دیگری داوطلب نخواهم شد. به همین دلیل نه چنین فکری در ذهن دارم و نه برای آن آماده می شوم. در حالی که شرایط، مبارزه، نیازها و تحولات سیاسی با چنین سرعت بالای در حال تغییر است؛ اتخاذ چنین تصمیماتی درست نخواهد بود. این که حزب دموکراتیک خلق ها چه تصمیمی در این خصوص خواهد گرفت بعد از مشورت و صحبت در داخل حزب تصمیم خود را اعلام خواهند کرد ولی این را بدانید من شخصاً به هیچ عنوان خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده نمی کنم.

ارزیابی شما از وضعیت اضطراری در کشور چیست؟ برخی ادعاهایی مبنی بر ایجاد کمپ های آموزش مبارزات مسلحانه و ایجاد یک جریان شبه نظامی در داخل کشور مطرح شده است. این ادعاها را چگونه ارزیابی می کنید؟

  • ائتلاف فاشیست حزب عدالت و توسعه – حزب حرکت ملی به خوبی می داند که اگر در انتخابات پیش رو پیروز انتخابت نشوند جای خود را در زباله دان تاریخ خواهند یافت. به همین دلیل می خواهند تا برگزاری انتخابات با نگه داشتن کشور در وضعیت اضطراری سیستم فشار را حفظ کنند. وظیفه اپوزیسیون نیز در حال حاضر مبارزه موثر، دائمی، گسترده و قدرتمند با وضعیت اضطراری است. در غیر این صورت سکوت اتخاذ کردن در برابر این شرایط و اجازه کشاندن آن تا انتخابات برای حاکمیت همانند آب حیات برای ایجاد یک رژیم دیکتاتور از طریق صندوق های رای خواهد بود. ایجاد بحث هایی مبنی بر مسلح شدن شهروندان عادی و به وجود آمدن بخشی شبه نظامی در ترکیه تلاش برای ساکت کردن مردم و ایجاد مانع در برابر اعتراضات است. می خواهند بگویند اگر ائتلاف حزب عدالت و توسعه – حزب حرکت ملی پیروز نشود شما خود تصور کنید چه اتفاقی خواهد افتاد. هیچ کس نباید در برابر این تهدیدات گردن خم کند.

وزیر امور خارجه ترکیه اظهاراتی مبنی بر این که «پ.ک.ک خلع سلاح شود می توان بار دیگر روند حل و فصل را مطرح کرد» داشته است، ولی بعد از آن که واکنش هایی به این سخنان صورت گرفت فوراً آن حرف ها را تغییر داد و چنین ادعا شد که سخنان چاووش اوغلو تحریف شده است. عدم تحمل حتی اشاره به مذاکرات حل و فصل را چگونه ارزیابی می کنید؟

  • در این که ذهنیتی که از سیاست های جنگ طلبانه مدد می گیرد حتی در استفاده از مفاهیمی همچون مذاکره، حل و فصل، صلح و گفتگو امتناع خواهد کرد چیز عجیبی وجود ندارد. نباید انتظار داشت که حزب عدالت و توسعه سیاستی غیر از این را اتخاذ کند. صلح نه از طریق حزب عدالت و توسعه بلکه به وسیله ما، یعنی کسانی که به صلح نیاز دارند به ارمغان خواهد آمد. صلح تنها با مقاومت در برابر سیاست های جنگ طلبانه حاصل می شود.

حبس طولانی مدت برای ادریس بالوکن در عرصه سیاسی ترکیه "مجازات روند حل و فصل" اعلام شده است. شما هم با این موضوع موافق هستید؟

  • جناب ادریس بالوکن یکی از بهترین و موثرترین سیاستمداران معاصر ترکیه است. تلاش هایش در هیئت روند مذاکرات صلح بسیار موفق بود. این که حزب عدالت و توسعه به صورت ویژه روی ادریس بالوکن برنامه ای داشته و وی را در لیست هدف خود قرار داده است یک تصادف نبود. به این وسیله هم خواسته اند تا ثبات قدمی و اراده راسخ بالوکن را در روند مذاکرات مجازات کرده باشند و هم ادامه حیات سیاسی وی را قطع کنند. حبس طولانی مدت وی نیز مهر تاییدی بر این حرف است. این اتهاماتی که تماما فقط به خاطر حرف زدن وارد شده است در روزهای آینده به طور قطع از بین خواهد رفت. ادریس بالوکن یک سیاستمدار تاثیر گذار سال های آینده در ترکیه خواهد بود و در تاریخ نقشی را که انتظار او را می کشد بر عهده خواهد گرفت. در آینده بسیار نزدیک سر بلند از زندان بیرون خواهد آمد. در این شکی نداریم.

 

کد خبرنگار: 30102