انتشار:  چهارشنبه 29 خرداد 1398  ::  21:08   

آلدار خلیل:

تحول در مسئله کردهای سوریه مسئله کردهای ترکیه را تحت تاثیر قرار می دهد

سرویس سوریه - آلدار خلیل، عضو شورای اجرایی جنبش جامعه دموکراتیک کردهای سوریه (TEV-DEM) در اظهاراتی با تأکید بر این که تحول در مسئله کردهای سوریه مسئله کردهای ترکیه را تحت تاثیر قرار می دهد عنوان کرد: اردوغان در حال عمیق تر کردن بحران سوریه است.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هاوانیوز، آلدار خلیل، عضو شورای اجرایی جنبش جامعه دموکراتیک کردهای سوریه (TEV-DEM) در اظهاراتی با اشاره به پیام اخیر عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK در خصوص سوریه عنوان کرد: منابع تمام اظهارات عبدالله اوجالان انقلاب دموکراتیک است. عبدالله اوجالان سال هاست که با کتاب ها و دفاعیات خود در راستای یک انقلاب خلق دموکراتیک و اجتماعی مبارزه می کند. ارزیابی های عبدالله اوجالان تنها محدود به یک روند محدود و یا یک موضوع سیاسی نیست. تمام ارزیابی ها و دیدگاه های وی در ارتباط با روند انقلاب دموکراتیک است.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: زمانی که در سال 2011 میلادی بحران داخلی در سوریه آغاز شد عبدالله اوجالان تأکید کرده بود بحرانی که در منطقه آغاز شده است بحران یک دولت یا یک رژیم سیاسی نیست. این بحران به دلایل بسیار عمیق تر و تاریخی برمی گردد و به همین خاطر نیز به یک راه حل تاریخی برای حل و فص آن نیاز است. بحران خاورمیانه را نباید به صورت مجزا از مشکلاتی که حاکمیت رژیم های کاپیتالیست به وجود آورده اند مورد ارزیابی قرار بگیرد. اکنون نیز مشکلاتی که در مصر، لیبی، تونس و الجزیره وجود دارد را سعی می کنند تا با همان شیوه قدیمی حل کنند و اقدام به ایجاد مرز میان ملت کرده و مشکلات اجتماعی را مدنظر قرار نداده اند. به همین دلیل است که هیچ مشکلی حل و فصل پیدا نمی کند.

خلیل در ادامه با تأکید بر این که ترکیه به رهبری اردوغان در حال عمیق تر کردن بحران سوریه بوده و از اخوانی ها حمایت می کند افزود: تمام گروه های مسلحانه و شوراهایی که در ترکیه به وجود آمده است با دستور مسقتیم اردوغان تشکیل شده اند. زیرا به خوبی می دانست که تحولات سوریه، ترکیه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اردوغان تلاش می کند تا تمام تحولات در ترکیه را به نفع خود مدیریت کرده و مانع دستیابی کردها به یک سیستم دموکرات در منطقه شود. همانگونه که اوجالان نیز تأکید کرده است سیاست های داخلی و خارجی سوریه و ترکیه به یکدیگر مرتبط است. بحران سوریه بحرانی میان دمشق و یک گروه سیاسی نیست. بحرانی است که منطقه و دنیار را تحت تاثیر می گذارد. ترکیه نیز دولتی است که در این منطقه حضور دارد. هر تحول در سوریه ترکیه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین هر تحولی که در خصوص مسئله کردهای ترکیه به وجود آید مسئله کردهای سوریه را نیز تحت تاثیر گذاشته و هر تحول در مسئله کردهای سوریه مسئله کردهای ترکیه را متاثر خواهد کرد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#رجب طیب اردوغان