انتشار:  پنج‌شنبه 30 خرداد 1398  ::  04:31   

عضو ناظر شورای مبارزه با فساد عراق:

فشار آمریکا بر لبنان باعث آزادی استاندار سابق کرکوک شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یک عضو ناظر در شورای مبارزه با فساد عراق تاکید کرد که اعمال فشار آمریکا بر لبنان باعث آزادی استاندار پیشین کرکوک و بازگشت وی به اقلیم کردستان شده است. 

به گزارش کردپرس، سعید موسی، عضو ناظر در شورای مبارزه با فساد عراق شامگاه چهارشنبه در گفت و گو با پایگاه خبری بغداد الیوم در رابطه با بازداشت و آزادی نجم الدین کریم، استاندار پیشین استان مورد مناقشه کرکوک در شمال این کشور اظهار داشت: کریم همچنان تحت تعقیب نهاد قضایی عراق است و سه پرونده علیه وی وجود دارد با این حال از میزان پاسخگویی اقلیم کردستان، پیروی آن از فرمان های نهاد قضایی عراق و تحویل وی به بغداد اطلاعی نداریم.

موسی در این باره افزود: پرونده کریم قضایی است نه سیاسی و به هیچ وجه نیز نمی توان این پرونده را سیاسی کرد چرا که سیاسی کردن این مسئله به معنای وجود اشکال بزرگ در سیستم اداره دولت است.

این عضو ناظر شورای مبارزه با فساد عراق ضمن ابراز شگفتی از عدم موافقت نهاد قضایی لبنان با درخواست های کشورش برای استرداد استاندار سابق کرکوک، تصریح کرد: در حالی که پرونده تکمیل شده، مورد تایید وزارت امور خارجه عراق قرار گرفته و به همراه حکم غیابی صادر شده در حق کریم، به وسیله یک هیئت از تیم استرداد به بیروت فرستاده شده بود، ما مکانیزم های مورد استفاده نهاد قضایی لبنان برای آزادی وی را درک نکردیم.

موسی ضمن تاکید بر این که برای استاندار سابق کرکوک اعلان قرمز صادر شده و دادگاه فدرال عراق از اقلیم کردستان درخواست خواهد کرد وی را تحویل دهد، خاطر نشان ساخت: اعمال فشار آمریکا بر نهاد قضایی لبنان منجر به آزادی کریم شد جایی که وی دارای تابعیت آمریکایی است؛ با این حال دولت فدرال عراق در این زمینه هیچ گونه مذاکره ای انجام نداده و زیر بار هیچ گونه فشاری نرفت.

یادآور می شود که نجم الدین کریم به دنبال آن که در جریان سفر خود به شهر بیروت، پایتخت لبنان بازداشت سپس به قید وثیقه تا زمان تکمیل پرونده آزاد شد، اوایل هفته جاری از طریق فرودگاه بین المللی اربیل، به اقلیم کردستان بازگشت جایی که به طور جداگانه با نچیروان بارزانی، رئیس جدید اقلیم و مسعود بارزانی، رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) نیز دیدار کرد.

این در حالی است که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق شامگاه سه شنبه در کنفرانس خبری پس از جلسه هفتگی هیئت دولت در رابطه با نجم الدین کریم تصریح کرد: در حق استاندار سابق کرکوک که تحت تعقیب نهاد قضایی است، اقدامات حقوقی لازم را اتخاذ خواهیم کرد.