انتشار:  دوشنبه 3 تیر 1398  ::  11:03   

اختصاصی کردپرس؛

تشکر قلیچدار اوغلو از HDP؛ نوید بخش تغییر در جایگاه کردها

سرویس ترکیه - کمال قلیچدار اوغلو به عنوان رئیس حزب پیروز انتخابات در یک سخنرانی بالکنی در اظهاراتی برای اولین بار از مواضع HDP و هواداران این حزب در انتخابات شهرداری استانبول تشکر کرد.

انتخابات 23 ژوئن شهرداری کلانشهر استانبول در بر دارنده "اولین های" زیاد و مهمی در عرصه سیاست ترکیه بود. اولین پیروزی جریان اپوزیسیون ترکیه بعد از 17 سال حاکمیت حزب عدالت و توسعه (AKP) در استانبول، اولین باری که اردوغان در پی یک انتخابات سخنرانی بالکن انجام نداد. اولین شهرداری که با بیش از 4 میلیون و 500 هزار رای شهردار استانبول شد و رکورد درصد آرای این شهر را از آن خود کرد. در میان این اولین ها یک اولین دیگر نیز وجود دارد که برای آینده سیاسی ترکیه و روزهای پیش روز بسیار مهم است و آن نیز تشکر کمال قلیچدار اوغلو، رئیس حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) برای اولین بار بعد از یک انتخابات از حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) بود.

کمال قلیچدار اوغلو که برای اولین بار به عنوان رئیس حزب پیروز انتخابات دست به سخنرانی بالکنی زده بود در اظهارات خود عنوان کرد: تمام نگاه ها، قلب ها و تفکرات آناتولی بر روی انتخابات استانبول دوخته شده بود. از تمام مردمی که در 81 استان ترکیه از اکرم امام اوغلو حمایت کرده اند تشکر می کنم. از رئیس حزب خوب، مرال آکشنر و نمایندگان این حزب که به عنوان مهمترین فاکتور ائتلاف ملت بودند تشکر می کنم. از تمام هواداران آک پارتی، ملی گراها، HDP و حزب سعادت که در این انتخابات در کنار ما جا گرفتند تشکر می کنم. یکی از مهمترین روند های تاریخی را دنبال می کنیم. توانستیم دیدگاه های مختلف سیاسی را پیرامون دموکراسی متحد کنیم. داستان قهرمانانه ای را که نوشتیم در تمام جهان بازتاب پیدا کرده است. چیزی زیباتر از این نمی تواند وجود داشته باشد.

این اظهارات در حالی ایراد می شود که قلیچدار اوغلو پیش از این در رفراندوم قانون اساسی که HDP در کنار این حزب قرار گرفت و از جبهه نه به تغییر قانون اساسی حمایت کرد، از HDP و هوادارانش تشکر نکرده بود. چنین به نظر می رسد که با توجه به پیام های منتشر شده از جانب HDP و نزدیکی و همکاری هواداران این دو حزب در روزهای اخیر، روابط CHP با HDP وارد فاز جدیدی خواهد شد و احتمالاًدر روند منتهی به سال 2023 ارتباطات عمیق تری میان این دو حزب به وجود خواهد آمد.

اگر چه قرار گرفتن حزب ملی گرای خوب در کنار CHP مانعی جدی برای همکاری عمیق تر با HDP است، اما تحول مهم دیگری که در روزهای منتهی به انتخابات شاهد آن بودیم بر این جنبه تأثیر خواهد گذاشت. عدم متابعت HDP از درخواست عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK مبنی بر اتخاذ موضع بی طرفانه در انتخابات استانبول و اصرار بر حمایت این حزب از نامزد اپوزیسیون، عامل مهمی در تغییر وجهۀ این حزب نزد ملی گرایان و البته جمهوری خواهان خواهد بود.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#حزب دموکراتیک خلقها