انتشار:  دوشنبه 3 تیر 1398  ::  11:52   

دعوت نچیروان بارزانی از سرمایه‌گذاران آمریکایی؛

درهای اقلیم کردستان را به‌ روی سه‌ میلیون شرکت آمریکایی گشوده‌ ایم

سرویس عراق و اقلیم کردستان – رئیس اقلیم کردستان عراق، ضمن راهبردی خواندن امضای یادداشت تفاهم میان اتحادیه اتاق های بازرگانی و صنایع اقلیم کردستان و اتاق بازرگانی آمریکا، اعلام کرد درهای اقلیم کردستان به‌ روی سه‌ میلیون شرکت آمریکایی گشوده‌ شده است.

به‌ گزارش کردپرس، هیئتی از اتاق بازرگانی آمریکا که بزرگترین سازمان تجاری جهان به شمار می آید روز یکشنبه‌ 2 تیر 1398 به‌ اقلیم کردستان سفر کرد و در جریان این سفر، با هدف تقویت روابط اقتصادی و تجاری فی مابین یادداشت تفاهم همکاری اقتصادی میان اقلیم و آمریکا امضا شد.

رئیس اقلیم کردستان در سخنانی در نشست میان اتاق های بازرگانی اقلیم کردستان و آمریکا بر خواست و اراده‌ اقلیم به‌ جذب سرمایه ‌گذاران و شرکت های آمریکایی در حوزه‌ های مختلف تاکید کرد.

نچیروان بارزانی، ضمن مهم و استراتژیک خواندن امضای یادداشت تفاهم بازرگانی میان اقلیم کردستان و آمریکا، گفت: اتاق بازرگانی آمریکا بزرگترین سازمان تجاری جهان به‌ شمار می آید و دارای بیش از 100 دفتر نمایندگی در سراسر جهان است، حضور اتاق بازرگانی آمریکا در اقلیم کردستان درها را به‌ روی سرمایه‌گذاری سه‌ میلیون شرکت آمریکایی خواهد گشود و اینجا را تبدیل به‌ بازار بزرگی برای شرکت های آمریکایی خواهد کرد و ما نیز از آن استقبال و حمایت می کنیم.

بارزانی در سخنرانی خود، بارها از کمک های آمریکا به‌ اقلیم کردستان در مقاطع مختلف طی سه‌ دهه‌ اخیر به‌ ویژه‌ در جنگ با داعش قدردانی و تاکید کرد که‌ این کمک ها عامل اصلی پیروزی در جنگ با داعش بود.

وی، مرحله‌ کنونی را مرحله‌ ثبات و آرامی و عمران و آبادانی توصیف و گفت: انتظار داریم بخش خصوصی و شرکت های تولیدی آمریکایی در این مرحله‌ نقش اساسی را ایفا کنند.

رئیس اقلیم کردستان حضور شرکت های آمریکایی را عامل ثبات در  اقلیم کردستان و ادای دین به‌ قربانیان جنگ با ترور و توسعه‌ دموکراسی در کردستان و عراق خواند.

وی در ادامه‌ به‌ روابط اربیل و بغداد اشاره‌ کرد و گفت: ما با دولت فدرال عراق مرحله‌ جدیدی از روابط را بر اساس قانون اساسی و نظام فدرالی آغاز کرده‌ ایم.  اقداماتی نو برای همکاری و هماهنگی و شراکت انجام خواهیم داد، باید هر دو طرف از اشتباهات گذشته‌ پند گیریم و آینده‌ ای بهتر بسازیم.

بارزانی روابط حسنه‌ میان اربیل و بغداد را عامل توسعه‌ اقتصادی در اقلیم کردستان و عراق دانست.

شایان ذکر است استیون فیگن سرکنسول آمریکا در اربیل نیز ضمن اعلام حمایت از امضای یادداشت تفاهم اقتصادی میان اقلیم کردستان و آمریکا، آن را اقدامی مهم توصیف و تاکید کرد که لازم است روابط اقتصادی میان طرفین توسعه یابد و از این طریق فرصت های شغلی و پروژه های عمرانی بیشتر در اقلیم ایجاد  شود. 

آمریکا طی یک سال اخیر بیشتر شمار هیئت های اقتصادی و بازرگانی را راهی اقلیم کردستان کرده‌ است و اقلیم نیز در مقطع پساداعش و پسارفراندوم بر توسعه‌ اقتصادی و افزایش سرمایه‌ گذاری خارجی  تمرکز کرده‌ است.