سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 3 تیر 1398  ::  15:45   

تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان محور گفتگوی مسرور بارزانی و مقام آمریکایی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- در دیدار میان نخست وزیر اقلیم کردستان و مدیر بخش ایران و عراق در وزارت خارجه آمریکا، جزئیات و روند تشکیل دولت جدید اقلیم، مورد رایزنی قرار گرفت.

به گزارش کردپرس، امروز دوشنبه 3 تیر/24 ژوئن، مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان با آندرو پیک مدیر بخش ایران و عراق در وزارت خارجه آمریکا، دیدار کرد.

سایت رسمی حزب دمکرات کردستان در این مورد گزارش داد که این دیدار با حضور بیان سامی عبدالرحمان نماینده اقلیم در آمریکا و ماتیو تولر سفیر آمریکا در عراق و استیون فیگن سرکنسول این کشور در اربیل، برگزار شده و طی آن تحولات منطقه و روابط میان آمریکا و اقلیم مورد بررسی و گفتگو قرار گرفته است.

همچنین جزئیات و روند تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان نیز از دیگر محورهای این گفتگو عنوان شده و بارزانی با اشاره به آغاز اقدامات عملی در این مورد تأکید کرد که کابینه دولت پیش از موعد تعیین شده توسط پارلمان کردستان، تشکیل می شود.

طرفین در بخشی دیگر از گفتگوهای خود به روابط اربیل و بغداد اشاره کرده و تأکید کردند که باید مشکلات میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان، در چارچوب قانون اساسی این کشور، حل و فصل شود.

آندور پیک آمادگی کشورش را برای گسترش روابط و مناسبات با اقلیم کردستان اعلام کرد.

مسرور بارزانی 22 خرداد1398 از سوی رئیس اقلیم کردستان، مأمور تشکیل کابینه دولت جدید اقلیم شده است و طبق قوانین اقلیم، 30 روز از زمان مأمور شدن خود برای معرفی اعضای کابینه به پارلمان فرصت دارد.