انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  12:58   

نچیروان بارزانی نتایج سفر به‌ بغداد را برای هیئت آمریکایی تشریح کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – رئیس اقلیم کردستان در دیدار با هیئت عالی رتبه‌ آمریکایی بار دیگر بر حل و فصل مسائل فی مابین با بغداد از طریق مذکرات دو جانبه‌ تاکید کرد.
 

به‌ گزارش کردپرس، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان در اربیل از یک هیئت سیاسی آمریکا متشکل از ماتیو تولر سفیر این کشور در بغداد و اندرو پیک معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور ایران و عراق استقبال کرد.

بنا به‌ گزارش منتشر شده‌ از این دیدار که‌ روز دوشنبه‌ 3 تیر ماه‌ 1398 برگزار شد، هیئت آمریکایی بر تداوم و گسترش روابط با عراق و اقلیم کردستان در تمامی حوزه‌ ها تاکید کرد.

هیئت آمریکایی از توسعه‌ روابط اربیل – بغداد ابراز خرسندی کرده‌ و آمادگی این کشور برای همکاری در راستای حل و فصل مشکلات و مسئل میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق را اعلام کرد.

طی چند سال اخیر و به‌ ویژه‌ پس از تشدید تنش ها میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق در سال 2017 که‌ به‌ برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم و رویدادهای 16 اکتبر و بازگشت حاکمیت نظامی و سیاسی بغداد بر مناطق مورد مناقشه‌ انجامید، آمریکا به‌ صورت رسمی بر ضرورت حل و فصل اختلافات میان دو طرف از طریق مذاکره‌ و بر اساس قانون اساسی و حفظ یکپارچگی عراق تاکید کرده‌ و آدرس بغداد را برای حل مسائل به‌ رهبران کرد داده‌ است.

در مقابل، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان ضمن ارائه‌ گزارشی از نتایج سفر اخیر خود به‌ بغداد و دیدار و گفتگو با رهبران عراقی به‌ هیئت آمریکایی، بر آمادگی خود برای حل و فصل اختلافات میان اقلیم و عراق از طریق مذاکره‌ و در چارچوب قانون اساسی عراق تاکید کرد.

نچیروان بارزانی پس از بالاگرفتن تنش های میان اربیل و بغداد در سال 2017 ماموریت عادی سازی روابط فی مابین را بر عهده‌ گرفت و بارها بر این امر تاکید کرده‌ است که‌ بغداد عمق استراتژیک اقلیم کردستان است.

نچیروان بارزانی برای نخستین بار از زمان تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان پنج شنبه هفته‌ گذشته‌ وارد شهر بغداد شد و پس از آن نیز با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهور و محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق دیدار کرد و در این دیدارها طرفین بر تمایل خود برای حل و فصل اختلافات و مشکلات حل نشده و لزوم تقویت روابط دو جانبه تاکید کردند.

هیچ جزئیاتی از دیدارها و توافق های احتمالی میان بارزانی و رهبران عراقی منتشر نشده‌ است، اما بشار کیکی از نمایندگان حزب دمکرات کردستان (پارتی) در گفتگو با المعلومه‌ خبر از امضای توافقی میان بارزانی و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق برای پایان دادن به‌ اختلافات و تنش ها میان اربیل و بغداد داد و گفت: توافقنامه‌ امضا شده‌ برای تشکیل چند کمیته‌ مشترک با هدف به‌ صفر رساندن تنش ها و پایان دادن به‌ موارد اختلافی است.

رئیس اقلیم کردستان در دیدار با هیئت آمریکایی بار دیگر از کمک های آمریکا به‌ اقلیم در آن چه‌ وی مقاطع دشوار خواند، تشکر و بر توسعه‌ و گسترش روابط تاکید نمود.

وی سفر هیئت بازرگانی آمریکا به‌ اقلیم کردستان و امضای یادداشت تفاهم با اقلیم را ستود.

طرفین در این دیدار ضمن مهم خواندن حضور شرکت های آمریکایی در اقلیم کردستان خاطرنشان ساختند که‌ اقلیم کردستان می تواند دروازه‌ ورود شرکت ها و سرمایه‌ گذاران آمریکایی به‌ عراق باشد.

روند تشکیل دولت جدید در اقلیم کردستان، تهدیدهای داعش و هماهنگی های میان اربیل و بغداد، وضعیت آوارگان و زمینه‌ سازی برای بازگشت آن ها به‌ مناطشان از دیگر محورهای این دیدار اعلام شد.