سرویس کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  14:24   

اما و اگرهای معدن طلای قلقله سقز

معدن قلقله؛ در دو راهی تولید طلا و تهدید سلامت مردم!

سرویس کردستان- معدن طلای قلقله سقز که حدود دو سال پیش کلنگ زنی شد تاکنون نتوانسته مجوز محیط زیست را اخذ کند و بلاتکلیف مانده است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، دی ماه سال 96 بود که معدن طلای قلقله سقز با ذخیره 10.29 میلیون تن کانسنگ با عیار 1.18 کلنگ زنی شد اما از آن زمان، که حدود دو سال از آن می گذرد تاکنون این معدن که عملیات اجرایی آن به شرکت شستا واگذار شده، نتوانسته است آغاز به کار کند.  مشکلات زیست محیطی که این معدن می تواند برای مردم منطقه ایجاد و آب شرب شهر سقز را آلوده کند، نگرانی هایی برای فعالان زیست محیطی ایجاد کرده و به همین دلیل تاکنون مجوز آغاز به کار معدن از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر نشده است. به گفته فعالان زیست محیطی، چشمه هایی در مسیر معدن طلای قلقله سقز وجود دارد كه به سد چراغ ویس ختم می شود و از این طریق مواد خطرآفرین آرسنیک و جیوه، منبع تامین آب شرب شهر سقز را آلوده می کند.

اما امروز در استانداری کردستان نشستی با همین موضوع با حضور سرمایه گذاران طرح و مسئولان حفاظت محیط زیست برگزار شد که در آن با توجه به گلایه های سرمایه گذاران از تاخیر در طرح و خسارت های وارده تصمیم بر این شد که با حل مشکلات زیست محیطی طرح، ظرف 20 روز آینده مجوز عملیات اجرایی معدن طلای قلقله سقز صادر شود.

سرمایه گذار نباید زمان زیادی صرف اخذ مجوز کند

استاندار کردستان در این نشست اظهار داشت: قطعا سرمایه گذاران طرح معدن طلای قلقله سقز به دنبال تهدید سلامت مردم و اینکه به هر قیمتی به اهداف خود دست یابند، نیستند و سلامت مردم برای آن ها اهمیت دارد.

بهمن مرادنیا با بیان اینکه معدن طلای سقز دارای منافع استانی و ملی است، افزود: زمانبر شدن پروژه مذکور خسارات فراوانی ایجاد کرده است. به عنوان مثال این پروژه که امسال 200 میلیارد تومان هزینه ساخت برای آن برآورد شده سال گذشته شاید با 100 میلیارد تومان قابل اجرا بود.

او به منافع پروژه مذکور از جمله اشتغال زایی برای مردم منطقه اشاره کرد و گفت: اگر بیکاری در کردستان کاهش یابد در کل کشور می تواند تاثیرگذار باشد.

مرادنیا تاکید کرد: سرمایه گذار برای اخذ مجوز نباید زمان زیادی را از دست بدهد و  پروژه معدن طلای سقز باید ظرف 20 روز مشکلات حل شده و مجوز آن صادر و اجرایی شود.

او همچنین خاطرنشان کرد: اینکه هزینه ایجاد زیرساخت هایی مانند برق به سرمایه گذار تحمیل شود منصفانه نیست و نباید فشار زیادی به سرمایه گذاران وارد کرد.

تجربه های ناخوشایند محیط زیستی 

فریبا رضایی، مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان کردستان هم در این نشست اظهار کرد: نگرانی محیط زیست در تامین آب شرب سالم برای شهروندان به این دلیل است که تجربه های ناخوشایندی که در سطح کشور در این زمینه بوده باز هم تکرار نشود. در استان هایی مانند مرکزی، کرمان، یزد صنایعی ایجاد شد که مخاطرات بسیاری برای مردم آن مناطق به وجود آورد.

او با یادآوری مشکلات زیست محیطی معدن طلای ساریگونی قروه گفت: با اجرای طرح معدن طلای قلقله سقز نمی خواهیم مشکلات گذشته تکرار شود مانند معدن طلای قروه که البته امروز به لحاظ زیست محیطی نسبتا قابل قبول است.

منابع آبی تعدادی از روستاهای کردستان به آرسنیک آلوده است

مختار رستمی، رئیس کنترل کیفیت شرکت آب و فاضلاب روستای کردستان هم در این جلسه اعلام کرد که هم اکنون  منابع آبی تعدادی از روستاهای استان آلوده به آرسنیک و تعداد دیگری از فلزات سنگین هستند و به مرور زمان هم غلظت آن در حال افزایش است.

او ادامه داد: از سال ۷۶ در حال رصد آرسنیک و نیترات در منابع آبی استان کردستان هستیم که محرز شده حتی منابع آب در یکی از شهرهای استان (بانه) به آرسنیک آلوده است.

پیش از آغاز اجرای معدن طلای ساریگونی قروه هم نگرانی های زیست محیطی در رابطه با مخاطرات تولید طلا در محیط زیست وجود داشت اما این معدن اکنون حدود 50 درصد طلای کشور را تامین می کند و سود حاصل از این ثروت برای مردم منطقه تنها آلودگی های زیست محیطی است. باید دید که سهم مردم سقز از معدن طلای قلقله که تولید و برداشت 17 تا 35 تن طلای خالص برای آن پیش بینی شده است، چیست؟!