سرویس ايلام
انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  14:26   

مدیر کل بهزیستی استان ایلام:

اعتیاد؛ علت جدایی 28 درصد از زوج‌های ایلامی

سرویس ایلام - مدیر کل بهزیستی استان ایلام در نشستی به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر، اعتیاد را علت 28 درصد از طلاق‌های استان ایلام دانست.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، زهرا همتی گفت: از مجموع ۲۷۸ نفری که در سه ماهه نخست امسال به مراکز کاهش طلاق این سازمان مراجعه کرده، علت جدایی ۲۸ درصد این زوج‌ها اعتیاد شوهر بوده است.

وی افزود: در برخی از تحقیق های انجام گرفته اعتیاد زمینه ساز رشد آسیب های اجتماعی دیگر نظیر کودک آزاری، همسر آزاری، بزهکاری کودکان و غیره بوده و موجب بروز این آسیب‌ها می‌شود.

او گفت: به همین منظور پیشگیری از اعتیاد یکی از اولویت های این سازمان بوده چرا که اگر روند آن به درستی انجام شود آمار آسیب‌دیدگان اجتماعی جامعه و به تبع نرخ ورودی‌های دستگاه‌های حمایتی از جمله بهزیستی نیز کاهش می یابد.

همتی ضمن تأکید بر این نکته که اجرای برنامه های پیشگیرانه از دوران کودکی، اولویت بهزیستی است، یادآور شد: یکی از اقدام‌های مهم این سازمان طرح مصون‌سازی کودکان از اعتیاد در مهدهای کودک بوده که در طول سال در مهدهای کودک استان اجرا می‌شود.

مدیر کل بهزیستی استان ایلام با بیان این که از مصرف کنندگان موادی که برای ترک مشکل مالی داشته باشند با پرداخت یارانه حمایت خواهد شد، اعلام کرد: طی سال گذشته در مجموع ۲ هزار و ۷۰۰ نفر برای بهبود و ترک اعتیاد به مواد مخدر به مراکز ترک اعتیاد اقامتی میان مدت بهزیستی استان مراجعه کرده اند.

وی بیکاری، فقر، بحران های اجتماعی و اقتصادی و دسترسی آسان افراد را از جمله عوامل اجتماعی مؤثر بر بروز پدیده اعتیاد دانست و تأکید کرد: سلامت خانواده‌ها مهم ترین راهکار پیشگیری و کنترل اعتیاد در جامعه است.

همتی آمار معتادان متجاهر ایلام در سال گذشته را ۳۲۰ نفر اعلام کرد و گفت: پارسال در مجموع ۲ میلیارد و ۶۶۰ میلیون ریال از سوی استانداری و بهزیستی کشور برای حمایت از درمان افراد بی بضاعت مصرف کننده مواد مخدر اعم از متجاهر و غیره و همچنین ۹۵۰ میلیون ریال برای کاهش این آسیب اجتماعی هزینه شده است.

وی افزود: این اداره کل با پرداخت وام و کمک به ایجاد اشتغالزایی بهبود یافتگان درصدد عدم بازگشت آنها به مصرف مواد مخدر است و ۲۰ میلیارد ریال وام در طول سال گذشته به بهبود یافتگان پرداخت شد که سرانه پرداختی این تسهیلات بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال با نرخ کارمزد چهار درصد بوده است.

برچسب‌ها:
#ایران - ایلام
#مدیرکل بهزیستی ایلام، زهرا همتی
#طلاق
#اعتیاد