انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  14:58   

فؤاد حسین، وزیر دارایی و معاون نخست‌وزیر عراق:

بروز جنگ در خلیج فارس می‌تواند اقتصاد عراق را به طور کامل فلج کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر دارایی عراق ضمن تاکید بر این که بیشتر نفت خود را از طریق خلیج فارس صادر می کنند، هشدار داد که بروز جنگ در این منطقه اقتصاد کشورش را فلج خواهد کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری بغداد الیوم، فؤاد حسین، وزیر دارایی و معاون نخست وزیر عراق در امور اقتصادی پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در یک گفت و گوی تلویزیونی هشدار داد که بروز جنگ در منطقه خلیج فارس می تواند اقتصاد کشورش که تا حد زیادی متکی به صادرات نفت است را به طور کامل فلج کند.

حسین در این باره اظهار داشت: وضعیت کنونی بسیار خطرناک و پر تنش است چرا که گروهی از بازیگران در صحنه حضور دارند و همین مسئله نیز اوضاع را پیچیده می کند؛ تنش مرتبط با موقعیت جغرافیایی عراق است و ما نیز در نگرانی به سر می بریم چرا که جنگ منجر به ویرانی می شود.

وزیر دارایی عراق در ادامه افزود: تحولات اخیر از قبیل بسیج نیروها و عملیات نظامی باعث افزایش نگرانی ما می شود و ترس از آغاز یک فاجعه یعنی جنگ را به وجود می آورد که خطری برای عراق، منطقه و جهان به شمار می آید.

حسین همچنین تصریح کرد: پرسش هایی در رابطه با واکنش های کشورهای دیگر، وضعیت نفت و تنگه «هرمز» مطرح است و بیشتر صادرات نفت عراق نیز از راه خلیج (فارس) انجام می شود، بنا بر این هر گونه رویدادی منجر به توقف صادرات و بروز مشکل اقتصادی می شود چرا که اقتصاد عراق به میزان 90 درصد بر فروش نفت متکی است.

معاون نخست وزیر عراق در امور اقتصادی در پایان نیز ضمن تکذیب انجام هر گونه دیداری با طرف های ایرانی و آمریکایی و یادآوری این که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر کشورش پیشنهاد میانجی گری میان دو طرف را مطرح کرده ، خاطر نشان ساخت: بر این باورم که عراق می تواند در تبادل دیدگاه ها نقش آفرینی کند چرا که دو طرف به عراق اطمینان دارند با این حال مذاکرات به وضعیت دو کشور بستگی دارد و شاهد میانجی گری ژاپن، عمان و سوئیس نیز هستیم.