سرویس کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  16:01   

قابل توجه انکار کنندگان گرانی در کردستان؛

کردستان باز هم در صدر بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه کشور منتهی به خردادماه قرار گرفت

سرویس کردستان- بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به عدد ٣٧.٦ درصد رسید که در این میان بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان با (٤٥.١ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ قم (٣١.٤ درصد) است. 

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، کردستان برای چهارمین ماه متوالی بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه در سطح کشور را از آن خود کرد. به زبان خیلی ساده یعنی برای چهارمین ماه پیاپی استان کردستان بر اساس آمار رسمی کشور «گران ترین» استان کشور است. هر چند برخی مسئولان مدام این واقعیت عریان و آشکار را رد می کنند. 

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران،  نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور عدد ٣٧.٦ درصد است که بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان (٤٥.١ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ قم (٣١.٤ درصد) است و شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان ها در خرداد ماه ١٣.٧ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٣ واحد درصد افزایش نشان می­دهد.

در حالی نام کردستان بالاتر از سایر استان ها همواره برای چهارمین ماه متوالی در نرخ تورم دوازده ماهه خودنمایی می کند که شاخص تورم دوازده ماهه در استان های همجوار کردستان از جمله همدان و کرمانشاه از میانگین کشوری هم پایین تر است. اما مسئولان کردستان در این زمینه عملکرد مناسبی نداشته اند و استان را همواره در راس بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه در سطح کشور قرار داده اند.

کردستان در تورم نقطه به نقطه هم در رتبه دوم قرار گرفته که تفاوت چندانی با استان رتبه اول ندارد. نرخ تورم نقطه به نقطه در خردادماه برای کل خانوارهای کشور 50.4 درصد است که این نرخ برای خانوارهای کردستانی 60 درصد و خانوارهای ایلامی 60.3 درصد است. در واقع خانوارهای کردستانی 9.6 درصد و ایلامی ها 9.9 درصد بیشتر از میانگین کشوری برای یک مجموعه کالا و خدمات یکسان در خرداد ماه امسال نسبت به خرداد سال 97 هزینه کرده اند.

در این میان خانوارهای روستایی استان کردستان هم همچنان وضعیت نامناسب خود را حفظ کرده و علاوه بر بیشترین نرخ دوازده ماهه در خردادماه، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خردادماه را هم پس از استان ایلام به نام خود ثبت کرده اند و خانوارهای شهری استان هم اگرچه در تورم نقطه به نقطه در پله پنجم قرار گرفته اند اما باز هم از میانگین کشوری بالاتر هستند. تورم نقطه به نقطه خردادماه برای خانوارهای روستایی  کشور 56.5  درصد است که این نرخ برای خانوارهای روستایی کردستان 67.6 است و خانوارهای روستایی همچنان بیش از 11 درصد بیشتر از میانگین کشوری برای یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه می کنند. همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای شهری کشور 49.3 درصد است که برای خانوارهای شهری کردستان این نرخ 57.8 درصد است که باز هم بیش از 8 درصد بیشتر از میانگین کشوری برای یک مجموعه کالا و خدمات یکسان در خرداد ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته هزینه کرده اند.

کردستان که پیش از اینکه بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه را در سطح کشور از آن خود کند، مطابق گزارش های مرکز آمار ایران چندماه متوالی بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه را از آن خود کرده بود (اگرچه همچنان هم در این شاخص بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد اما به دلیل آنکه وضعیت استان ایلام بدتر شده دیگر کردستان در این زمینه در صدر جدول نیست) به اذعان مسئولان استانی، استان گرانی نبوده و شاخص تورم نقطه به نقطه به تنهایی اثبات کننده گرانی در کردستان نیست. اما حال باید از مسئولان پرسید آیا شاخص نرخ تورم دوازده ماهه هم که برای چهارمین ماه متوالی به نام کردستان ثبت شده باز هم بیانگر و اثبات کننده گرانی بیشتر از میانگین کشور در استان کردستان نیست؟!