انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  17:12   

دبیر اجرایی کمیته علمی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد

نقش کُردها در تمدن بشری از آغاز تا کنون غیر قابل انکار است

سرویس کردستان- دبیر اجرایی کمیته علمی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد گفت: کردها نقش بسیار زیادی در تاریخ و تمدن بشری داشته‌ و در فرهنگ و تمدنی نیز که هم اکنون وجود دارد تاثیر زیادی داشته اند.

به گزارش کُرد پرس به نقل از روابط عمومی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد، نوید نقشبندی در مورد اهمیت برگزاری این کنگره گفت:  هر قوم و گروهی نیاز به شناسنامه و هویت دارد. ما کُردها به دلیل اینکه احساس می‌کنیم از جنبه‌هایی هنوز آنطور که شایسته است خود را معرفی نکرده‌ایم و بلکه خود نیز خود را نشناخته‌ایم ضروری می‌دانیم که جایگاه و نقش خود را تبیین کنیم. لذا طبیعی است که بخواهیم هویت خود را تعریف کنیم.

خدمات کُردها به بشریت

وی با بیان انیکه کُردها در طول تاریخ کارهای بزرگی را انجام داده‌اند. ساکنان این سرزمین اولین کسانی بوده‌اند که برای اولین بار احساسات خود را تجسم داده‌اند. در غار باستانی «شانه‌دَر» که یک قبرستان تاریخی و مربوط به قبل از دوران باستان در کردستان عراق است، قبرهایی هست که برای ابراز تاسف از مرگ مردگان؛ در آنها شاخه‌های گل گذاشته‌اند و این اولین نمونه بروز احساسات بشر است، گفت: هنر و معماری و بروز احساسات بعد از تامین نیازهای اولیه و در مرحله رفاه به وجود می‌آید زیرا انسان‌هایی که درگیر مشکلات زندگی هستند به احساسات و هنر و زیبایی شناختی توجهی ندارند. پس این مسئله نشان می دهد که مردم این منطقه در آن زمان دارای تمدن بوده‌اند. البته این موضوع به نسبت خدماتی که کُردها به بشریت تقدیم کرده‌اند بسیار ناچیز است. ما نیاز داریم که خودمان را بشناسیم.

وی با بیان اینکه برگزاری این کنگره چه در سطح داخلی و چه خارجی و بین المللی تاثیرات بسیار زیادی دارد، گفت:  برای مردم، مشاهیر معرفی می‌شوند و مردم بزرگان خود را می‌شناسند و همچنین از آنان قدرشناسی به عمل می‌آید. شاید یکی از مهمترین فواید این کنگره، هویتی است که ما به جوانان می‌دهیم تا بدانند که ما هم در گذشته دارای چه تاریخ درخشانی بوده‌ایم.

نقشبندی افزود:  مشاهیر و مفاخر برجسته‌ای  داشته‌ایم و در تاریخ بشر هم تاثیرگذار بوده‌ایم. به عنوان مثال پدر علم رباتیک جهان یک نفر کُرد اهل جزیره در کردستان شمالی ترکیه امروزی، به نام «بدیع الزمان جزری» است که شاید کمتر کسی او را بشناسد. این فرد کتابی 10 جلدی دارد که 9 جلد آن در مورد مکانیک و ابزارآلاتی است که بدون کمک انسان کار می‌کنند. یا «ابن صلاح شاره زوری» که اهل منطقه شاره زور کردستان عراق بوده و واضع علم حدیث است و در واقع نحوه تحلیل احادیث پیامبر (ص) را این فرد نوشته است و همچنین مواردی دیگر که در این گفتگو نمی‌گنجد.

دبیر اجرایی کنگره مشاهیر کُرد گفت: مسئله دیگر نگاه غیرکُردها نسبت به ماست، متاسفانه شاید ذهنیت‌های منفی نسبت به ما وجود داشته باشد، اما ما می‌خواهیم بگوییم که صلح طلب هستیم،برای دیگران فرصت هستیم نه تهدید و همچنین دارای گذشته و تاریخ منحصر به خود هستیم