انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  18:19   

ضمن تهدید نسبت به درخواست تشکیل دولت جدید؛

ائتلاف عبادی: مسئولیت خودداری اربیل از تحویل درآمدهای نفتی، بر عهده بغداد است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - ائتلاف تحت رهبری نخست وزیر سابق عراق مسئولیت خودداری اقلیم کردستان از  تحویل درآمدهای نفتی خود به بغداد را متوجه دولت فدرال این کشور دانست.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، ائتلاف نصر به رهبری حیدر عبادی، نخست وزیر پیشین عراق بعد از ظهر امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر این که مسئولیت خودداری دولت اقلیم کردستان از پرداخت درآمدهای نفتی خود به بغداد بر عهده دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر کنونی این کشور می باشد، تهدید کرد که در صورت ادامه وضعیت کنونی، راه اپوزیسیون را در پیش می گیرد و خواهان تشکیل دولت جدیدی می شود.

ائتلاف نصر در بیانیه خود در این باره آورده است: دولت عراق مسئولیت کامل نقض قانون بودجه فدرال در رابطه با خودداری مقامات اقلیم کردستان از پرداخت درآمدهای نفتی خود به مقامات فدرال را بر عهده دارد.

در این بیانیه همچنین آمده است: مقامات اقلیم کردستان برای تحویل درآمدهای نفتی خود، پرداخت بدهی های اقلیم و غیره را به عنوان پیش شرط تعیین کرده اند که این در تضاد با احکام دادگاه فدرال و قانون بودجه می باشد که در اصل به نفع اقلیم است.

ائتلاف تحت رهبری عبادی در این باره افزود: ثروت ملی، حاکمیت دولت و حقوق ملت از عرب و کُرد و ترکمان‌ گرفته تا سایر قومیت ها، متعلق به مقامات محلی و مرکزی نیست تا آن چنان که می خواهند در آن دخل و تصرف کنند بلکه چنین کاری بر خلاف مسئولیت پذیری و منافع عالی ملت و کشور است.

در پایان این بیانیه نیز تاکید شده است: ادامه تخلفات و ضعف عملکرد دولت فدرال، ائتلاف نصر را وادار خواهد کرد مخالفت کلی با دولت را اعلام کند و خواهان انحلال آن و تشکیل دولت جدید دارای توانایی انجام مسئولیت های ملی خود شود.