انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  19:02   

پیام رئیس مشترک HDP به تمام احزاب و جریان های سیاسی ترکیه:

قبل از آن که دیر شود روند مذاکرات را آغاز کنید

سرویس ترکیه - سزایی تملی، رئیس مشترک حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) در پیامی بار دیگر با فراخواندن تمام جریان های سیاسی در داخل ترکیه به مذاکره پیرامون مسائل موجود در ترکیه عنوان کرد: قبل از آن که دیر شود باید هر چه سریعتر روند مذاکرات را آغاز کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، سزایی تملی، رئیس مشترک حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) در پیامی بار دیگر با فراخواندن تمام جریان های سیاسی در داخل ترکیه به مذاکره پیرامون مسائل موجود در ترکیه عنوان کرد: قبل از آن که دیر شود باید هر چه سریعتر روند مذاکرات را آغاز کرد. باید یک ذهنیت مذاکره ای به وجود آوریم که تمامی مسائل موجود در کشور را بتوانیم در زمین سیاسی طرح و پیرامون آن اقدام کنیم. یک دموکراسی رادیکال، دموکراسی مذاکره کننده است. زمانی که از ائتلاف دموکراسی سخن می گوییم در واقع دعوت به این موضوع است. بیاید راه های بسته شده دموکراسی ترکیه را با یکدیگر باز کنیم. بیایید پیرامون ائتلاف دموکراسی با یکدیگر و با عبدالله اوجالان گفتگو کنیم. در خصوص هر مسئله ای باید با مخاطب آن مسئله وارد مذاکره شد. تنها HDP نیست که مخاطب مسئله کردهاست. تمام جامعه ترکیه و جریان های سیاسی باید ابتکار عمل را به دست گرفته و در این خصوص گفتگو کنند.

وی در ادامه اظهارات خو تصریح کرد: یکی از راه های این حل و فصل تدوین قانون اساسی جدید بدون اتلاف وقت است. تمام جریان های ترکیه باید هر چه سریعتر در خصوص تدوین یک قانون اساسی که بر روی برابری شهروندی بنا شده باشد اقدام کنند. ادعا می کنند که در داخل HDP دو دستگی به وجود آمده است از این جا اعلام می کنیم که در درون ما هیچ دو دستگی وجود ندارد. حاکمیت سیاسی ترکیه در 4 سال اخیر صلح اجتماعی در ترکیه را از بین برده است. این تخریب بسیار بزرگی است. باید این را از میان برداریم. برای این کار نیز اولین قدم باید در مجلس برداشته شود. تمام احزاب سیاسی، حزب عدالت و توسعه (AKP)، حزب حرکت ملی ترکیه (MHP)، حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP)، حزب خوب و HDP باید به این پیام گوش فرادهند. صبح تا شب با پرداختن به HDP نمی توانید پیش بروید. شما نمایندگان مجلس هستید مجبور به آنید که همدیگر را دیده و به سخن همدیگر گوش فرا دهید. انتظارات ترکیه از شما صلح اجتماعی است در این خصوص قدم بردارید.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#حزب دموکراتیک خلقها