سرویس ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  20:41   

رجب طیب اردوغان:

بحران در خلیج فارس برای ترکیه هم تهدید به حساب می آید

سرویس ترکیه - رئیس جمهور ترکیه در خصوص تنش های به وجود آمده در خلیج فارس میان ایران و آمریکا خاطرنشان کرد: تنش های به وجود آمده در خلیج فارس برای ترکیه هم یک منبع تهدید است.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هابر7، در پی اتمام انتخابات 23 ژوئن 2019 شهرداری استانبول، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بار دیگر با اشاره به تداوم مبارزه با ترور توسط نیروهای نظامی ارتش ترکیه گفت: ترکیه به صورت طبیعی و دائمی با آزمون های بزرگتری رو در رو می شود. ما به جای این که منزوی رفتار کنیم، رجز خوانی را ترجیح دادیم. در حالی که تحولات بسیار حساسی در جریان است که منطقه و جهان را تحت تاثیر قرار می دهد برخی ها تلاش می کنند تا ترکیه را درگیر مسائل داخلی اش بکنند. ما نیز رفتار مستحکم خود را در این راستا که از اولویت های سیاسی، دیپلماتیکی، امنیتی و اقتصادی مان به هیچ عنوان دست برنخواهیم داشت به نمایش گذاشتیم. اقداماتی اتخاذ می کنیم که تروریست های وابسته به گروه های تروریستی را تماماً بی اثر خواهد کرد. با نابود کردن منابع تهدیدات تروریستی موفقیت های زیادی کسب کرده ایم. با نگاه به اظهارات و ارزیابی هایی که رهبر تروریست ها در امرالی انجام می دهد مشخص شده است که هم در سیاست داخلی و هم در منطقه دارای اختلاف نظرات بسیار جدی هستند. اقدام برای شوراندن دوباره داعش علیه مان را از میان برداشتیم.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به منطقه امن مدنظر ترکیه در شمال سوریه گفت: کریدور تروری که در آن منطقه به وجود آمده بود را تلاش می کنیم به کریدور امن تبدیل کنیم. به همین خاطر باید این کریدور امن به وجود آمده و امکان اسکان دادن به پناهندگان سوری داخل ترکیه به وجود آید. کسانی که اعلام می کنند ما نیروهای ائتلافیم، اکنون زمان آن فرا رسیده است که دست به اقدام بزنند. با هم کریدور امن در منطقه را ایجاد کنیم. آمریکا در این خصوص حمایت های لجستیکی و دفاع هوایی صورت دهد ما نیز به دلیل تجربه بسیار بالایی که در این خصوص داریم زیر ساخت ها و رو ساخت های لازم را انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور ترکیه در خصوص تنش های به وجود آمده در خلیج فارس میان ایران و آمریکا نیز خاطرنشان کرد: تنش های به وجود آمده در خلیج فارس برای ترکیه هم یک منبع تهدید کننده است؛ نه تنها برای ترکیه بلکه برای تمام جهان یک تهدید به حساب می آید. ما برای پشت سر گذاشتن این تنش ها در حالی که حق و حقوق تمام کشورهای منطقه محفوظ بماند هر کاری از دستمان برآید را انجام خواهیم داد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#رجب طیب اردوغان