انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  22:40   

نتیجه تحقیق پزشکی دانشگاه گوته برگ سوئد:

تاثیر دائمی سلاح های شیمیایی بر جنگ زدگان حلبچه

سرویس جهان- بر اساس تحقیق دانشگاه گوته برگ سوئد، ساکنان حلبچه که در معرض گازهای شیمیایی حملات رژیم صدام قرار گرفته اند برای همیشه با صدمات این نوع گازها همراه خواهند بود.

 

به گزارش کردپرس، رژیم صدام حسین در سال 1988 و در جریان جنگ تمام عیار با کردهای عراق، یکی از وحشتناک ترین حوادث تاریخ کردها را رقم زد و شهر کردنشین حلبچه را در نزدیکی مرزهای عراق با بمب های شیمیایی هدف قرار داد.

حدود 5000 مردم غیرنظامی در شهر حابچه در این بمباران جان خود را از دست دادند و هزاران نفر هم مصدوم شدند. هر روز خبر درگذشت یکی از مصدومان حلبچه به گوش می رسد.

دانشگاه گوته برگ سوئد اعلام کرد بر اساس تحقیقاتی که پزشکان این مرکز انجام داده و نتیجه آن اخیرا منتشر شده، افرادی که در جریان بمباران حلبچه در معرض گازهای شیمیایی از جمله گاز خردل قرار گرفته اند آثار زیانبار آن برای همیشه باعث اذیت و آزار آنها خواهد شد.

این تحقیق نشان می دهد که مصدومان بمباران حلبچه نه تنها با جراحات فیزیکی این حمله دست و پنجه نرم می کنندبلکه گازهای شیمیایی مذکور تاثیر روانی و مغزی خطرناکی نیز بر مصدومان خواهد داشت.

بر اساس یافته جدید «اضطراب آلودگی به عوامل شیمیایی» از جمله بیماری مختص به کسانی است که در معرض گازهای شیمیایی قرار گرفته اند.

دانشگاه گوته برگ سوئد با همکاری دانشگاه مارتین لوتر آلمان و از طریق مصاحبه با قربانیان و در معرض قرار گرفتگان بمباران شیمیایی به همراه انجام آزمایشات و معاینات پزشکی قربانیان به نتایج پزشکی اخیر رسده اند. از جمله یافته های جدید این تحقیق تاثیرات روانی در معرض قرار گرفتن سلاح های شیمیایی است که آثار آن تا پایان زندگی قربانیان را آزار می دهد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#حلبچە
#بمباران شیمیایی
#کردها