انتشار:  چهارشنبه 5 تیر 1398  ::  21:43   

درخواست کُردهای سوریه از آمریکا برای ادامه حمایت از اداره خودگردان کردی

سرویس جهان- یکی از مقامات کرد سوریه از آمریکا خواسته است بعد از پایان داعش نقش مهمتری برای ایجاد ثبات در مناطق تحت کنترل کرد های سوریه ایفا کند.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه از سال 2014 که شهر کردنشین کوبانی هدف حملات داعش قرار گرفت و محاصره شد وارد همپیمانی با آمریکا شدند و واشنگتن علاوه بر ارسال سلاح و مهمات برای کردها، بیش از 2000 نیرو نیز برای پشتیبانی و آموزش نظامی آنها به سوریه اعزام کرد. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از پاییز گذشته بارها با اشاره به شکست خلافت داعش در سوریه و تمام شدن ماموریت نیروهای آمریکا در سوریه، بر خروج نیروهای کشورش از این کشور تاکید کرده است.

یکی از مقامات کرد سوریه که در حال حاضر نماینده اداره خودگردان کردی در شمال سوریه در آمریکا است بر این باور است که منطقه تحت کنترل کردهای سوریه به حمایت هرچه بیشتر آمریکا نیازمند است و آمریکا ضمن این که نباید از سوریه خارج شود بلکه باید نقش مهم تری در ایجاد ثبات در مناطق تحت کنترل کردها و مقابله با تنش های جدید در این مناطق ایفا کند.

سینم محمد، نماینده شورای دموکراتیک سوریه، شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها در ایالات متحده آمریکا تاکید کرده است آمریکا باید نقش پررنگی در مقابله با تنش های اخیر که در مناطق تحت کنترل کردها بوجود آمده است ایفا کند. برخی قبایل عرب ساکن در استان های دیرالزور و حسکه در ماه های اخیر با برگزاری تظاهرات کردها را به تبعیض و عدم توجه به اعراب متهم کرده اند.

سینم محمد به VOA گفت: « اکنون آمریکا باید روی تنشها در منطقه تحت کنترل کردها تحقیق کند و از بروز تقابلات جدید جلوگیری کند.»

وی تاکید کرده است که آمریکا باید بر ایجاد ثبات بیشتر در سوریه و تلاش برای پیشبرد حل سیاسی بحران سوریه تمرکز کند. اکنون که داعش  با کمک آمریکا شکست داده شده است آمریکا در راستای سیاست های این کشور در مورد سوریه پویایی و ویژگیهای جدید مناطق تحت کنترل کردها را در نظر بگیرد.

برخی تحلیلگران بر این باورند که سیاست آمریکا در سوریه بر حمایت از کردها متمرکز شده و این به نفع آمریکا نیست.

بسام ابو عبدالله، پژوهشگر علوم سیاسی و استاد پیشین دانشگاه دمشق در این باره به VOA گفته است آمریکا در سوریه فقط بر حمایت از کردها تمرکز دارد. این کشور باید از سوریه خارج شود و اجازه دهد که سوریها خود برای آینده کشورشاناز طریق ابزارهایی مانند برگزاری انتخابات محلی تصمیم بگیرند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#داعش