انتشار:  چهارشنبه 5 تیر 1398  ::  23:33   

مهمترین تحولات روز چهارشنبه 5/4/1398 در ترکیه

  • محدود کردن اختیارات شهرداری ها؛ استراتژی جدید حکومت ترکیه در مقابله با اپوزیسیون

با توجه به ساختار به وجود آمده در آنکارا و استانبول اگرچه شهردارهای کلانشهرهای این استان ها هر دو از طرف اپوزیسیون انتخاب شده و حزب حاکم شکست خورده انتخابات کلانشهرها بوده است ولی اکثریت شهردارهای مناطق چندگانه هم استانبول و هم آنکارا در دست آک پارتی است و این نیز طرح تنفیذ اختیارات از شهردار کلانشهر به رای اکثریت اعضای مجلس شهردرای را در دستور کار حکومت قرار می دهد تا بدین ترتیب استراتژی محدود کردن اختیارات شهردارهای کلانشهر استانبول و آنکارا را فراهم کنند.

  • دولت باغچلی، رهبر حزب حرکت ملی ترکیه: کسانی که از نامه عبدالله اوجالان مدد می جویند نامرد هستند

دولت باغچلی، رئیس حزب حرکت ملی ترکیه در اظهاراتی با اشاره به نامه عبدالله اوجالان پیش از انتخابات استانبول و ورود به منازعه انتخاباتی عنوان کرد: کسانی که از نامه عبدالله اوجالان مدد می جویند نامرد هستند.

  • احمد تاکان، روزنامه نگار روزنامه ینی چاغ ترکیه: 80 نماینده آک پارتی از این حزب جدا خواهند شد

احمد تاکان از روزنامه نگاران معروف ترکیه و ستون نویس روزنامه ینی چاغ در آخرین یادداشت خود با عنوان "صبر جریان های مخالف درون آک پارتی به سر آمده است" عنوان می کند: چنانچه احمد داوود اوغلو و علی باباجان اقدام به تاسیس احزاب جداگانه کنند حدود 80 نماینده از آک پارتی جدا خواهند شد.

  • دیدار وزیر دفاع ترکیه با سرپرست وزارت دفاع آمریکا در مقر ناتو

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه که به بروکسل سفر کرده است در مقر اصلی ناتو با مارک اسپر، سرپرست جدید وزارت دفاع آمریکا دیدار و گفتگو کرده است.

  • صدور 18 حکم حبس ابد در پرونده آکادمی نظامی ترکیه در رابطه با کودتای نافرجام

جلسه رسیدگی به پرونده آکادمی نظامی ترکیه در ارتباط با کودتای نافرجام 15 جولای 2016 میلادی امروز در حالی برگزار شد که قاضی پرونده ژنرال کریم آچار، رئیس سابق آکادمی نظامی ترکیه به همراه 17 تن دیگر به حبس ابد محکوم شدند.

  • 11 کشته و 30 زخمی در سانحه رانندگی مینی بوس حامل پناهجویان در ادیرنه ترکیه

مینی بوس حامل پناهجویان غیرقانونی ادر استان ادیرنه دچار سانحه شد و 11 سرنشین این مینی بوس کشته و 30 تن دیگر زخمی شدند.

  • کاهش مدت خدمت سربازی در ترکیه از 12 ماه به 6 ماه

بالاخره در پی بحث های طولانی مدت و مختلف در مجلس ترکیه طرح کاهش مدت خدمت سربازی از 12 ماه به 6 ماه و امکان خرید خدمت سربازی در مجلس ترکیه تصویب شد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه