انتشار:  پنج‌شنبه 6 تیر 1398  ::  06:42   

طی سخنانی در کاخ لنکستر هاوس لندن؛

رئیس‌جمهوری عراق: تشدید تنش در منطقه ممکن است به جنگ جدیدی منجر شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس جمهوری عراق ضمن تاکید بر این که کشورش و بریتانیا می توانند نقش کارآمدی در برقراری ثبات در منطقه ایفا کنند، هشدار داد که هر گونه تشدید تنش در منطقه ممکن است به جنگ های جدیدی منجر شود.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق عصر چهارشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور در ادامه سفر رسمی خود به شهر لندن، پایتخت بریتانیا در مراسم استقبال و ضیافت شام که به افتخار وی و هیئت همراه در کاخ لنکستر هاوس و با حضور مشاور امنیت ملی نخست وزیر این کشور، وزرای دفاع، تجارت بین الملل، توسعه بین المللی، امنیت و امور خارجه و برخی شخصیت های سیاسی علاقه مند به مسائل عراق و خاور میانه برگزار شد؛ شرکت کرد.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، صالح طی سخنانی در این مراسم بر تمایل عراق برای توسعه روابط دوستی با بریتانیا در زمینه های مختلف به ویژه اقتصادی و تجاری در راستای منافع مشترک دو کشور تاکید کرد.

رئیس جمهوری عراق با بیان این که بازسازی کشورش و بهبود سطح خدمات عمومی برای شهروندان از جمله اولویت های مرحله کنونی می باشد، خاطر نشان ساخت که گروه تروریستی داعش از نظر نظامی شکست خورده با این حال همچنان یک تهدید واقعی به شمار می آید.

صالح ضمن تاکید بر این که باید روی مبارزه با داعش و تکمیل نبرد علیه آن تمرکز کرد، همچنین از بریتانیا به دلیل نقش آفرینی در زمینه پشتیبانی از عراق در جنگ علیه تروریسم و ارائه کمک های بشردوستانه به آوارگان و  زمینه سازی بازگشت آنها به مناطق خود قدردانی کرد.

وزرا و مسئولان بریتانیایی نیز ضمن استقبال از سفر رئیس جمهوری عراق به کشورشان، بر موضع ثابت لندن در پشتیبانی از بغداد در زمینه های مختلف تاکید کرده و خاطر نشان ساختند که این سفر در تقویت روابط دو جانبه و توسعه مبانی همکاری مشترک میان دو کشور سهیم خواهد بود.