انتشار:  پنج‌شنبه 6 تیر 1398  ::  07:04   

معرفی نامزدهای وزارت آموزش و پرورش و 6 منصب مهم به پارلمان عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر عراق نامزدهای تصدی وزارت آموزش و پرورش و برخی دیگر از مناصب مهم این کشور از جمله مشاور خود و ریاست بانک مرکزی را به پارلمان معرفی کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری بغداد الیوم، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق بامداد امروز (پنج شنبه) در نامه ای به محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور، زاهده عبدالله العبیدی را به عنوان نامزد تصدی وزارت آموزش و پرورش معرفی کرد که در حال حاضر تنها وزارتخانه بدون وزیر در کابینه دولت وی به شمار می آید.

بنا بر آن چه در این نامه آمده، العبیدی 62 ساله از اهالی شهر موصل، مرکز استان مرزی نینوا در شمال غرب عراق و دارای مدرک دکترای زبان و ادبیات عربی است که از اواسط سال 2014 تا آزادسازی این شهر از دست تروریست های داعش در اواسط سال 2017 نیز در شهر اربیل، مرکز اقلیم کردستان اقامت داشته است.

نخست وزیر عراق در نامه خود همچنین از مجلس نمایندگان این کشور به دلیل رای اعتماد خود به نامزدهای تصدی وزارتخانه های کشور، دفاع و دادگستری در جلسه دوشنبه گذشته قدردانی کرد.

عبدالمهدی در نامه دیگری به ریاست مجلس نمایندگان عراق نیز علی عبدالامیر علاوی را برای تصدی ریاست بانک مرکزی، صلاح نوری خلف را برای ریاست دیوان حسابرسی مالی، محمد عبدالهادی حکیم را به عنوان مشاور نخست وزیر، عادل کریم کاک احمد را برای قائم مقامی وزارت صنایع و فیاض حسن نعمه و حامد یونس الزوبعی را به عنوان قائم مقامان وزارت نفت معرفی کرد تا از نمایندگان رای اعتماد بگیرند.

یادآور می شود که مجلس نمایندگان عراق بعد از ظهر دوشنبه گذشته با حضور 233 نماینده از مجموع 325 نماینده تشکیل جلسه داد و به هر یک از سپهبد یاسین طه الیاسری به عنوان وزیر کشور، سرلشکر نجاح حسن الشمری به عنوان وزیر دفاع و قاضی فاروق امین شوانی به عنوان وزیر دادگستری این کشور رای اعتماد داد سپس هر سه وزیر سوگند یاد کردند تا کار خود در مناصب جدید را به صورت رسمی آغاز کنند.

نمایندگان پارلمان عراق با این حال به سفانه حسین الحمدانی به عنوان نامزد تصدی وزارت آموزش و پرورش رای اعتماد ندادند تا کابینه دولت عبدالمهدی که از 22 وزارتخانه تشکیل شده، با وجود گذشت بیش از هشت ماه از آغاز به کار آن همچنان تکمیل نباشد هر چند که با فعالیت 21 وزیر کنونی، از این نظر در بهترین شرایط خود قرار دارد.