انتشار:  پنج‌شنبه 6 تیر 1398  ::  08:50   

اردوغان پیش از سفر به ژاپن برای شرکت در اجلاس کشورهای G-20:

بیش از 90 درصد منبج عرب است؛ کردها در منبج هیچ حقی ندارند

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیش از سفر به ژاپن برای شرکت در اجلاس کشورهای G-20 در فرودگاه عسن بوغای آنکارا مصاحبه مطبوعاتی تشکیل داده و در سخنانی با اشاره به آخرین تحولات سوریه گفت: بیش از 90 درصد منبج عرب است؛ کردها در منبج هیچ حقی ندارند.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هابر7، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیش از سفر به ژاپن برای شرکت در اجلاس کشورهای G-20 در فرودگاه عسن بوغای آنکارا مصاحبه مطبوعاتی تشکیل داده و در سخنانی با اشاره به طرح مسئله تحریم ها توسط آمریکا علیه ترکیه عنوان کرد: ترکیه یک کشور عضو ناتو است. آمریکا هم عضو ناتو است، اگر یک عضو ناتو علیه عضو دیگر به اعمال تحریم رو آورد در حقیقت این را نمی دانم که چگونه می شود. در دیدارهای مختلفی که با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا داشتم هیچ نشانه ای در خصوص تحریم ها علیه ترکیه دریافت نکردم. این موارد در رتبه های پایین تر مطرح شده و درباره آن سخن گفته می شود.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به تحولات اخیر در سوریه و ادلب نیز عنوان کرد: در خصوص موضوع ادلب و سوریه ما در دو جهت اقدام می کنیم. یکی در جهت همکاری های سه جانبه ایران – روسیه – ترکیه که از نشست سوچی آغاز شده است اقدام می کنیم. این نشست ها به صورت چرخشی بعد از سوچی در آنکارا و بعد از آنکارا در تهران پیگیری شده و ادامه هم دارد. در کنار این یک نشست تکمیل کننده آستانه نیز وجود دارد. یکی دیگر از اقدامات نیز اقداماتی است که به صورت مشترک با آمریکا انجام می دهیم. مهمترین بخش این همکاری نیز همانگونه که می دانید شرق فرات و منبج در غرب فرات است. ولی متاسفانه این روند در زمان ریاست جمهوری ترامپ آغاز نشده و در زمان ریاست جمهوری اوباما آغاز شد و نتیجه ای هم در برنداشت. به قول هایی که داده بودند عمل نکردند. در خصوص منبج 90 روز در نظر گرفته شده بود. 9 ماه یک سال گذشت ولی هیچ اتفاقی نیفتاده است.

رئیس جمهور ترکیه خاطرنشان کرد: ما وضعیت منبج را از نزدیک دنبال می کنیم، به قول هایی که داده شده است باید عمل شود. نزدیک به 90 درصد منبج را اعراب تشکیل می دهند. کردها در آنجا هیچ حقی ندارند. منظورم از کردها گروه تروریستی است. ما به دنبال چه چیزی هستیم؟ در حال حاضر در منبج اشغالگران وجود دارند. این اشغالگران به سرعت باید به شرق فرات منتقل شوند. و آن ها {آمریکا} به ما این قول را داده اند. حتی جلوتر نیز رفته و خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیز مطرح شد ولی به هیچ کدام از این ها عمل نشد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#منبج
#اردوغان