سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 12 تیر 1398  ::  10:49   

انتقاد شدید ترکیه از توافق سازمان ملل با ارتش دموکراتیک سوریه

سرویس ترکیه – وزارت امور خارجۀ ترکیه در بیانیه ای امضای توافق عدم به کار گیری کودک سرباز میان سازمان ملل متحد و ارتش دموکراتیک سوریه را محکوم کرد و آن را «توافق با یک گروه ترویستی» خواند.

به گزارش کردپرس، روز گذشته آنکارا به تندی از امضای توافقنامۀ عدم به کار گیری سرباز کودکان میان سازمان ملل متحد و ارتش دموکراتیک سوریه انتقاد کرد.

وزارت امور خارجۀ ترکیه در بیانیه ای کتبی نوشت: «این یک فاجعه برای سازمان ملل است که ویرجینیا گامبا نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان در امور کودکان و درگیری های نظامی، بدون اطلاع اعضای سازمان ملل در ژنو با فرهاد عبدی شاهین تروریست [حزب کارگران کردستان] PKK و فرماندۀ ارتش دموکراتیک سوریه توافقنامه امضا کرده است.»

لازم به ذکر است، در بیانیۀ وزارت امور خارجۀ ترکیه مظلوم کوبانی فرمانده ارتش دموکراتیک سوریه با نام اصلی وی «فرهاد عبدی شاهین» مورد اشاره قرار گرفته است.

این گروه که بخش اعظم آن را نیروهای کرد یگان های مدافع خلق (YPG) تشکیل می دهند و متحد اصلی ایالات متحده و ائتلاف جهانی ضد دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در سوریه است، از سوی ترکیه به عنوان یک گروه تروریستی و تهدیدی برای امنیت این کشور به شمار می رود.

در بیانیۀ وزارت امور خارجۀ ترکیه دربارۀ مخالفت آنکارا با این تصمیم سازمان ملل آمده است: «ما قویاً این اقدام را محکوم می کنیم.»

بر اساس بیانیه ای که سازمان ملل در این باره منتشر کرده است، مظلوم کوبانی در سفر خود به ژنو با گامبا دیدار کرده و با وی توافق نامه ای به امضا رسانده است که بر اساس آن متعهد می شود از به کار گیری افراد زیر 18 سال به عنوان سرباز و نیروی نظامی خودداری کرده و افراد خردسالی را که در حال حاضر عضو این گروه هستند کنار بگذارد.

آنکارا این اقدام را «توافق با یک گروه تروریستی» خوانده و آن را از سازمان ملل متحد که باید «در خط مقدم مبارزه با تروریسم» باشد، دور از انتظار توصیف کرده است.

ترکیه این اقدام را نوعی مشروعیت دادن به یک گروه غیر دولتی می داند و از گسترش این مشروعیت در سطح بین المللی نگران است.

این در حالی است که استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرده است توافقنامۀ گامبا و عبدی «به معنای مشروعیت یک گروه نظامی نیست.»

ارتش دموکراتیک سوریه سال ها است به استفاده از کودکان در صفوف نظامی خود متهم می شود و با توجه به این که این گروه تلاش چندانی برای کتمان این موضوع نکرده است، گزارش های متعدد سازمان ملل نیز این امر را تأیید کرده است.

اینک سازمان ملل، بر اساس بیانیه ای که منتشر کرده، انتظار دارد ارتش دموکراتیک به این «توافق مکتوب و رسمی» پایبند باشد و ضمن خودداری از جذب افراد زیر 18 سال، اعم از دختر و پسر، سربازان زیر 18 سال فعلی را نیز از صفوف خود کنار بگذارد.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه