انتشار:  دوشنبه 17 تیر 1398  ::  12:46   

جوابیه توئیتری دمیرتاش به برخی اتهامات وارد شده به وی

سرویس ترکیه - صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در پیامی که از توئیتر منتشر کرده به بررسی اتهاماتی که در پرونده های قضایی اش وارد شده است پرداخته و به برخی از مهمترین اتهامات وارد شده به خود جواب داده است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در پیامی که از توئیتر منتشر کرده به بررسی اتهاماتی که در پرونده های قضایی اش وارد شده است پرداخته و عنوان کرد: می دانم شما به کسانی که کانال به کانال و رسانه به رسانه گشته و مرا "قاتل و تروریست" اعلام می کنند باور ندارید ولی باز هم لطفاً به اتهامات وارد شده یک بار هم از زبان من گوش بدهید:

اتهام: به دلیل سخنرانی به زبان کردی در سال 2009 میلادی از شورای رهبری PKK دستور گرفته ام.

هیچ شاهد و مدرکی مبنی بر این که من از شورای رهبری PKK برای سخنرانی به زبان کردی دستور گرفته باشم وجود نداشته و علاوه بر این اوغور اوزجان، دادستانی که این پرونده را تشکیل و به دادگاه فرستاده است بعدها خود به اتهام عضویت و همکاری با جماعت گولن زندانی شد.

اتهام: در سال 2008 میلادی زمانی که من رئیس فراکسیون نمایندگان کرد در پارلمان بودم با شورای رهبری PKK تماس تلفنی داشته ام.

علی رغم این که نماینده ملت بودم ولی تلفنم از راه های غیرقانونی شنود شده است. مکالمه هیچ بُعد مجرمانه نداشته ولی شخصی که با آن صحبت کردم عضو سازمان بوده است. در این پرونده نیز این که آن عضو سازمان چه کسی است به آن اشاره نشده و تنها به گفتن "رهبر سازمان" اکتفا شده است. در واقع اعضای حزب در این پرونده نیز به عنوان عضو PKK نشان داده شده و برای آن روند قضایی آغاز شده است. چه کسی این پرونده را تشکیل داده است: اوغور اوزجان عضو جماعت گولن.

اتهام: در کنفرانس کنگره دموکراتیک خلق ها (DTK) حضور پیدا کرده ام.

در این پرونده نیز به هیچ اقدام مجرمانه برخورد نمی کنیم ولی از آنجایی که این یک ساختار تروریستی معرفی شده است و من از مدیران این ساختار هستم دستگیر و زندانی شده ام. این درحالیست که DTK یک سازمان مشروع، قانونی و مشخص است که هم اکنون نیز به فعالیت خود ادامه می دهد. حتی این سازمان از سوی کمیسیون قانون اساسی پارلمان ترکیه برای مشورت پیرامون تغییر قانون اساسی به مجلس دعوت شده بود. کنفرانس های این سازمان نیز کاملا قانونی و با حضور اصحاب رسانه است.

اتهام: در سال 2009 میلادی برای همراهی رئیس جمهور ترکیه در یک سفر خارجی به شواری رهبری PKK اطلاع داده و از آنان کسب اجازه کرده ام.

شخصی که من با او صحبت کرده بودم کامران یوکسک معاون رئیس مشترک حزب بود یعنی من این سفر را به حزب قانونی خود خبر داده و آنان را مطلع کرده ام. علاوه بر این، مکالمه من با یوکسک نیز غیرقانونی شنود شده است. باز پرونده توسط اوغور اوزجان تنظیم شده است.

اتهام: انتشار پیام برای ایجاد خشونت و اغتشاش در حوادث 6 – 8 اکتبر.

در تمامی بررسی های صورت گرفته در خصوص حوادث 6 – 8 اکتبر در ارتباط با تظاهرات کوبانی در ترکیه هیچ پیامی شخصاً از سوی بنده منتشر نشده است. تنها دو پیام در 7 و 9 اکتبر در این پرونده وجود دارد که در آن ها نیز خشونت را محکوم کرده و خواستار توقف خشونت ها شده ام.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#حزب دموکراتیک خلقها
#صلاح الدین دمیرتاش
#پ.ک.ک