انتشار:  دوشنبه 17 تیر 1398  ::  23:43   

اکونومیست:

دستاورد کردهای سوریه با بیرون رفتن آمریکا به خطر می افتد

سرویس جهان- نشریه اکونومیست هشدار داد با بیرون رفتن آمریکا از سوریه، کردهای این کشور از شمال و جنوب با خطر از دست دادن قلمرو روبه رو خواهند شد.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه که تا سال 2011 و آغاز بحران در سوریه و پس از آن ظهور داعش برای داشتن حقوق شهروندی خود تلاش می کردند، تحولات چند سال گذشته باعث شد دستاوردی فراتر از انتظار خود داشته باشند به طوری که هم اکنون حدود یک چهارم خاک سوریه را در کنترل خود دارند.

ایالات متحده آمریکا از سال 2014 و بعد از تغییر نوک حمله داعش به سمت مناطق کردنشین وارد همپیمانی با کردهای سوریه شد و در چند سال گذشته حامی اصلی نیروهای کرد بوده و مقادیر قابل توجهی سلاح و مهمات سنگین در اختیار نیروهای کرد سوریه قرار داده است. همکاری گسترده نظامی آمریکا با کردهای سوریه باعث نگرانی شدید ترکیه شده و این مسئله روابط میان آمریکا و ترکیه، دو متحد عضو ناتو را تحت تاثیر قرار داده است. این همپیمانی باعث شد دولت سوریه و حتی روسیه آمریکا را به تلاش برای تجزیه کشور سوریه متهم کنند.

اما ممکن است این همپیمانی میان آمریکا و کردهای سوریه که نقش پیاده نظام آمریکا را در جنگ با داعش ایفا کردند زیاد دوام نیاورد زیرا رییس جمهور آمریکا از چند ماه پیش خواهان خروج نیروهای نظامی کشورش از سوریه شده است.

نشریه اکونومیست هشدار داد حفظ دستاوردهای کنونی کردهای سوریه مستلزم ادامه حمایت آمریکا از کردها است. این نشریه حمایت آمریکا از نیروهای کرد سوریه را چتر حمایتی واشنگتن از کردها توصیف کرده است.

این نشریه هشدار داده است کردهای سوریه ممکن است از سه طرف با خطر دست اندازی به مناطقشان روبه رو شوند زیرا به نوشته اکونومیست، دولت بشار اسد ممکن است با ناموفق ماندن مذاکره با کردها تلاش کند مناطق تحت کنترل کردها را از آنها بازپس بگیرد. شوریان در غرب و در منطقه ادلب و شمال سوریه منتظر خروج نیروهای آمریکا از سوریه هستند و ترکیه هم که تعداد زیادی نیرو و تجهیزات نظامی در مرزهای خود با سوریه مستقر کرده است، در حال حاضر منتظر ثمرات مذاکره با آمریکا بر سر ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه و بیرون رفتن نیروهای کرد از آن است.

این نشریه هشدار داده است ترکیه به محض خروج نیروهای آمریکا از سوریه و یا عدم تحقق ایجاد منطقه امن تحت کنترل ترکیه در داخل خاک سوریه، اقدامی نظامی را علیه نیروهای کرد سوریه که آنها را وابسته به پ.ک.ک و تروریست می خواند ترتیب خواهد داد و برای تحت کنترل در آوردن مناطق کردنشین شمال سوریه اقدام خواهد کرد.

این نشریه در پایان نتیجه گیری کرده است که حفظ دستاوردهای کردهای سوریه وابسته به حضور و حمایت آمریکا از کردها در سوریه است و این خطر جدی وجود دارد که در صورت عملی شدن قول ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه، دستاورد چند ساله کردها هم به خطر بیافتد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#ترکیه
#داعش