سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 19 تیر 1398  ::  13:34   

نماینده ائتلاف سائرون خبر داد؛

سفیر عراق در آمریکا به دلیل اظهار نظر درباره اسرائیل به پارلمان احضار می‌شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از نمایندگان پارلمان عراق از تصمیم پارلمان برای احضار سفیر این کشور در آمریکا به دلیل اظهارات وی درباره احتمال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری بغداد الیوم، غایب العمیری، نماینده ائتلاف سائرون در پارلمان عراق صبح امروز (چهارشنبه) طی سخنانی اعلام کرد که پارلمان تصمیم گرفته فرید یاسین، سفیر این کشور در واشنگتن را به دلیل اظهارات خود درباره احتمال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی احضار کند.

العمیری در این باره اظهار داشت: پارلمان تصمیم گرفت سفیر عراق در واشنگتن را برای اطلاع از دلایل صحبتش درباره عادی سازی روابط با اسرائیل احضار کند و پس از آن نیز در حق وی اقدامات تنبیهی که ممکن است شامل برکناری از منصب خود باشد را اتخاذ خواهیم کرد.

این نماینده پارلمان عراق همچنین تصریح کرد: اظهارات سفیر عراق در واشنگتن به طور کامل غیر قابل قبول است و نمایانگر ملت، دولت و پارلمان عراق نیست بلکه تنها دیدگاه شخصی وی می باشد.

العمیری در پایان نیز خاطر نشان ساخت: اسرائیل دشمن ملت عراق و جهان عرب است و شنیع ترین جنایت ها را علیه ملت فلسطین مرتکب شده؛ ما هر گونه اقدام برای عادی سازی روابط با آن را رد می کنیم.

یادآور می شود که یاسین جمعه گذشته در یک نشست مطبوعاتی در شهر واشنگتن و در پاسخ به پرسشی در رابطه با کنفرانس اخیر مربوط به معامله قرن در شهر منامه، پایتخت بحرین و احتمال عادی سازی روابط عراق با رژیم صهیونیستی گفته بود: برخی عوامل عینی وجود دارند که امکان دارد برقراری روابط میان عراق و اسرائیل را ایجاب کنند از جمله این که اقلیت عراقی قابل توجهی در اسرائیل هستند که همچنان به آداب و سنت عراقی خود افتخار می کنند.

سفیر عراق در واشنگتن با این حال اذعان کرده بود که عوامل عینی به تنهایی برای برقراری روابط با رژیم صهیونیستی کافی نیستند جایی که برخی عوامل اخلاقی و قانونی قدرتمندتر که شهروندان کشورش نیز از آنها پیروی می کنند، اجازه چنین کاری را نمی دهند.

در واکنش به انتشار این سخنان در رسانه های مختلف نیز وزارت امور خارجه عراق روز شنبه با صدور بیانیه ای، اظهارات یاسین را نامناسب خوانده و تاکید کرد که موضع بغداد در قبال مسئله فلسطین همان موضع اصولی و تاریخی خود در مخالفت با اشغالگری رژیم صهیونیستی و اشغال خاک کشورهای عربی می باشد.

وزارت خارجه عراق در بیانیه خود ضمن تاکید بر این که این کشور هیچ گونه روابطی با رژیم صهیونیستی برقرار نمی کند و به اصل تحریم این رژیم پایبند است، یادآور شده که بغداد در طول تاریخ همواره و در همه محافل منطقه ای و بین المللی پشتیبان مسئله فلسطین و مبارزه فلسطینیان در دفاع از حقوق خود بوده و هرگز از موضع خود در مخالفت با هر گونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی دست نکشیده است.

 

برچسب‌ها:
#عراق
#اسرائیل
#عادی سازی روابط
#احضار سفیر