انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  12:48   

سقوط و هل دادن علت بیشترین حوادث در مدارس کرمانشاه

سرویس کرمانشاه- معاون بهداشتی دانشگاه گفت: با انجام پروژه پیشگیری از سوانح و حوادث غیر عمد دانش آموزان مدارس ابتدایی منتخب و نیز بررسی وضعیت "مصدومیت غیرعمد در کودکان "مشخص شد بیشترین علت سوانح و حوادث در مدارس کرمانشاه سقوط و هل دادن است.

به گزارش خبرنگار کردپرس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی، دکتر ابراهیم شکیبا اظهار کرد :دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت متبوع با همکاری اداره پیشگیری از حوادث، سوانح و ارتقاء ایمنی و صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) در ایران پروژه ی «تحلیل وضعیت مصدومیت غیر عمد در کودکان» را در دستور کار خود قرار داد و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همراه با 6 دانشگاه دیگر پایلوت کشوری این طرح در سال تحصیلی 98-97  شد که نتایج این تحقیق نشان داد بیشترین علت سوانح و حوادث در مدارس کرمانشاه سقوط و هل دادن است.

وی هدف اصلی انجام این پروژه را آموزش تغییر رفتار دانست و گفت: آموزش گروه های هدف دانش آموزان، والدین و کارکنان مدرسه می تواند سهم بسزایی در کاهش سوانح و حوادث خصوصا موارد غیرعمد داشته باشد.

  شکیبا عنوان کرد: در راستای پروژه فوق، طی هماهنگی با آموزش و پرورش کل، مدارس ابتدایی منطقه جعفرآباد منتخب و مداخلات لازم ومراحل اجرایی پروژه در این مدارس طی 11 جلسه هماهنگی درون و برون بخشی انجام شد.

وی سنجش آگاهی دانش آموزان، آموزش گروه های هدف ( 3450 دانش آموز، 72 نفر کارکنان مدارس، 570 نفر از والدین)، مشاوره با دانش آموزان دارای رفتار خشونت آمیز، اجرای نمایشنامه، پخش انیمیشن، برگزاری نمایشگاه نقاشی، برگزاری مسابقات ورزشی، تهیه روزنامه دیواری و مقاله، تهیه و توزیع خط کش با شعار مرتبط در بین دانش آموزان، تهیه سناریوهای واقعی حوادث به صورت کتابچه و ... را از جمله اقدامات انجام شده در این مدارس برشمرد.

شکیبا گفت: ماحصل این مداخلات ایجاد حساسیت لازم در کادر مدرسه، والدین و دانش آموزان درخصوص رعایت نظم و ترتیب در هنگام خروج از کلاس و مدرسه، اصلاح رفتار خشونت آمیز، ارتقا آگاهی دانش آموزان از عواقب خطرناک هل دادن، ارتقا آگاهی کارکنان و والدین در خصوص اهمیت و عواقب سوانح و حوادث است.

وی با بیان اینکه مصدومیت های غیرعمد کودکان و نوجوانان یکی از دلایل اصلی آسیب دیدگی، بستری بیمارستانی، معلولیت و مرگ آنان در جهان و نیز دومین علت مرگ و میر در کودکان و نوجوانان می باشد عنوان کردبسیاری از حوادث، وقتی رخ دادند قابل برگشت نیستند و منجر به خطر جانی یا معلولیت غیر قابل درمان می شوند لذا پیشگیری از حادثه بسیار کارآمد تر و ضروری تر از درمان عوارض آن می باشد.

به گفته وی در جهان پس از حوادث ترافیکی، غرق شدن و سوختگی، سقوط و افتادن چهارمین علت مرگ کودکان و نوجوانان است که بیشترین گروه های جمعیتی در معرض خطر را به ترتیب افراد بالاتر از 65سال، نوجوانان و جوانان 15 تا 19 سال و کودکان زیر 15 سال تشکیل می دهند.

دکتر شکیبا اظهار کرد: در کنار عوامل محیطی و ساختاری، رفتارهای مخاطره آمیز انسان ها نقش بسیار مهمی در وقوع سوانح و حوادث دارد لذا تلاش در راستای پیشگیری از مصدومیت های غیر عمد در کودکان بایستی بر تغییر رفتار انسان ها متمرکز شود.

وی گفت: امید است بتوان با اجرای مداخلات لازم در سایر مدارس نیز شاهد کاهش بروز سوانح و حوادث و در نتیجه کاهش آسیب در دانش آموزان باشیم.