انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  13:43   

استاندار ایلام؛

توسعه ایلام بر اساس ملاک های جمعیتی و وسعت نباشد

سرویس ایلام – استاندار ایلام  گفت: برای توسعه ایلام باید نقش ملی استان را در نظر گرفت نه این‌که بر اساس ملاک‌های جمعیتی و وسعت برایش برنامه ریزی کرد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، قاسم سلیمانی دشتکی  در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه‌ریزی استان ایلام که با حضور مدیران ارشد اقتصادی کشور در استانداری ایلام که ظهر امروز برگزار شد، افزود: در سیستم بودجه‌ای کشور، توزیع اعتبارات بر اساس ملاک جمعیت است که استان ایلام 7 دهم درصد جمعیت کشور دارد. با توجه به ظرفیت‌هایی که استان ایلام دارد نباید جمعیت این استان در اعتبارات چندان مورد توجه قرار گیرد بلکه باید بر روی نقش ملی ایلام حساب کرد و زیرساخت‌های موردنیاز برای این نقش‌آفرینی باید در استان تأمین شود.

استاندار ایلام یادآور شد: استان ایلام دین زیادی بر کشور دارد و در عین حال نقش ملی بالایی در کشور دارد، مرز مهران و پایانه مرزی مهران، ترانزیت کالا با تردد حدود 600 کامیون در روز و صادرات یک و نیم میلیارد دلار به متوسط در سال از این پایانه، وجود مخازن عظیم نفت و گاز در استان، برگزاری مراسم اربعین حسینی و تردد بالای 65 درصد زوار کشور از مرز مهران و جاده های ایلام، از جمله ظرفیت‌های بزرگ این استان است.

سلیمانی دشتکی افزود: زیرساخت‌های ایلام فقط مال خودش نیست و همه کشور دارد از آن استفاده می‌کند لذا باید با عنایت ویژه‌ای به آن نگریسته شود و در تکمیل زیرساخت‌ها و اجرای پروژه‌های بزرگ برای این استان باید با دید دیگری عمل نمود.

استاندار ایلام در ادامه به مطالبات موردی پروژه‌های بزرگ استان اشاره کرد و در مورد اربعین 98 توضیح داد: طبق اعلام مسئولان مبنی بر این که ویزا مجانی و حذف‌ شده است، باید منتظر هجوم غیرقابل‌پیش‌بینی زوار عتبات عالیات به ایلام و سایر مرزها باشیم و پیش‌بینی می‌شود تردد 500 هزار نفر در یک روز هم از مرز مهران داشته باشیم لذا باید برنامه‌ریزی‌های لازم در این حوزه اندیشیده شود.

برچسب‌ها:
#ایران - ایلام
#استاندار ایلام، قاسم سلیمانی دشتکی
#نشست با مدیران ارشد اقتصادی کشور
#نقش ملی ایلام