انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  14:01   

7 سکه تاریخی به موزه خوی انتقال داده شدند

سرویس آذربایجان غربی- رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوی از انتقال 7 سکه تاریخی مربوط به خوی از موزه ملی ایران به موزه این شهرستان خبر داد.

به گزارش کردپرس، به نقل از میراث فرهنگی آذربایجان غربی، عزیز میرزایی با اشاره به قدمت تاریخی سکه ها گفت: این هفت سکه مربوط به دوره صدارت فتحعلی شاه قاجار بوده و در یک روی آنها «ضرب خوی» و در روی دیگر این سکه ها «دارالصفای خوی» حک شده است.

وی با بیان اینکه تاریخچه ضرب سکه در خوی از عهد سلجوقیان عراق و اتابکان آذربایجان آغاز می‌شود، تصریح کرد: منابع و ماخذ سکه‌شناسی و مسکوکات، از دارالضرب یا ضراب‌خانه خوی از دوره ایلخانیان، جلایریان، تیموریان، قراقوینلوها، صفویه، افشاریه، زندیه و قاجاریه سخن گفته و به معرفی سکه‌های چندی از ضرب خوی پرداخته اند.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوی اظهار کرد: در دوران قاجاریه خوی جز 13 شهر دارای ضرابخانه بوده که در دوران قاجار به دستور ناصر الدرین شاه  دستور تعطیلی ضرابخانه های شهرها صادر و ضرب سکه در تهران انجام شد.

میرزایی افزود: در میان انواع مختلف منابع مهم برای شناخت پیشینه تاریخی یک فرهنگ، سکه به عنوان سندی برجای مانده از پیشینیان در شمار مهم‌ترین این دست منابع مستند شناخته شده است و این سند پرارزش به روشن شدن تاریخ و سیر تمدن درگذشته کمک شایان می‌کند.

به گزارش کردپرس، هفته گذشته نیز در مراسمی که در محوطه موزه خوی ترتیب یافته بود، با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خوی و والی استان وان ترکیه، از سکه های تاریخی ضرب خوی با قدمت دوره قاجاریه رونمایی شد .