انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  16:57   

رییس سازمان جهاد کشاروزی آذربایجان غربی:

بانک اطلاعات جامع کشاورزی آذربایجان غربی تهیه شود

سرویس آذربایجان غربی- رییس سازمان جهاد کشاروزی آذربایجان غربی گفت: باید به منظور برنامه ریزی بهتر و تدوین الگوی کشت، بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت کشاورزی استان با استفاده از تکنولوژی‌های جدید گردآوری و تهیه شود.

به گزارش کردپرس، رسول جلیلی در نشست تهیه نقشه‌های حاصلخیزی خاک حوضه دریاچه ارومیه و ارائه بسته‌های مدیریتی پایدار خاک در ارومیه با بیان این مطلب افزود: آذربایجان غربی دارای یک میلیون هکتار اراضی قابل کشت است که در حال حاضر در سطح ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی طرح کاداستر اجرا می‌شود.

 وی ادامه داد: در این راستا نیاز است نقشه‌های خاک شناسی و حاصلخیزی این اراضی با مشارکت محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان و سایر عوامل ذیربط تهیه شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در این زمینه سه تا چهار هزار نمونه خاک از مناطق مختلف استان مورد بررسی و تجزیه قرار می گیرد تا نیازهای خاک و کودی استان براورد شود و بعد نوع کشت به تناسب اراضی و نیاز استانی و به  تبع آن بازار رسانی محصول مشخص شود.

وی با اشاره به این بانک اطلاعاتی گفت: این بانک شامل تعداد قطعات زمین، مالکان، موقعیت جغرافیایی و نوع کودهای مصرفی و اطلاعات توصیفی و مکانی است و امیدواریم  با کاربردی کردن تحقیقات در بخش کشاورزی بتوان رتبه استان را از بیست و نهمین استان کشور از نظر درآمد سرانه و اختلاف بین فاصله تولید با رکورد تولید، را ارتقا دهیم.

وی بیان کرد: همه این اقدامات در جهت تهیه یک دستورالعمل مدیریتی برای جهاد کشاورزی استان است تا برای کشت حداقل پنج محصول استراتژیک توسط مرکز تحقیقات کشاورزی برنامه‌ای در راستای افزایش راندمان تولید تهیه شود.

جلیلی با تاکید بر تهیه نقشه های حاصلخیزی خاک در حوضه دریاچه ارومیه هم تصریح کرد: با عملیاتی کردن این طرح آذربایجان غربی جزو ششمین استان کشور خواهد بود که با تهیه بسته مدیریتی واحد اراضی می توان در جهت ارتقای تولیدات کشاورزی استان گام برداشت.