سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 25 تیر 1398  ::  08:30   

ضمن مخالفت با استفاده از خاک این کشور برای حمله به همسایگان؛

رهبران سیاسی عراق بر لزوم حل مسائل میان بغداد و اربیل و تقویت روابط دو طرف تاکید کردند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رهبران سیاسی عراق ضمن تاکید بر لزوم حل و فصل مسائل میان دولت فدرال و اقلیم کردستان بر اساس مکانیزم های قانونی، بار دیگر خاطر نشان ساختند که مخالف تبدیل این کشور به مکانی برای حمله به کشورهای همسایه هستند.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری بغداد الیوم، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق شامگاه دوشنبه در کاخ ریاست جمهوری السلام در شهر بغداد و با حضور عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان، میزبان چهارمین نشست دوره ای رهبران سیاسی این کشور بود.

پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق با صدور بیانیه ای در این باره اعلام کرد که در این نشست، اوضاع سیاسی، امنیتی و اقتصادی این کشور و راه های تقویت روابط خارجی آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بر لزوم افزایش تلاش در راستای تامین خدمات عمومی برای شهروندان، پشتیبانی از دولت فدرال جهت اجرای برنامه خود، مبارزه با فساد در نهادهای مختلف دولت، بازسازی مناطق آزاد شده از دست گروه تروریستی داعش و بازگرداندن آوارگان به خانه و کاشانه خود تاکید شده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، شرکت کنندگان در چهارمین نشست رهبران سیاسی عراق ضمن قدردانی از جانفشانی و فداکاری های نیروهای حشد الشعبی، پشتیبانی خود از فرمان اخیر عبدالمهدی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور در قبال آنها را اعلام کردند جایی که این فرمان در تایید اصل انحصار سلاح در دست دولت در چارچوب قانون اساسی است و با سند تصویب شده در نخستین نشست رهبران سیاسی تحت عنوان "چارچوب ملی سیاست یکپارچه عراق" سازگار می باشد.

شرکت کنندگان در نشست رهبران سیاسی عراق همچنین بر لزوم حل و فصل مسائل حل نشده میان دولت فدرال این کشور و دولت اقلیم کردستان بر اساس مکانیزم های مبتنی بر قانون اساسی تاکید کرده و ضمن تبریک اعلام تشکیل دولت جدید اقلیم، خواستار تقویت روابط و فعال سازی همکاری دو طرف در زمینه های مختلف شدند.

رهبران سیاسی عراق در چهارمین نشست خود با بیان این که جریان های سیاسی باید صرف نظر از موافقت یا مخالفت با سیاست های در حال اجرا، در چارچوب قانون اساسی و دیگر قوانین موجود عمل کنند، بر اهمیت تحکیم وحدت ملی، برخورداری شهروندان این کشور از منابع ملی خود بر اساس ارزش های عدالت و تعادل ملی و همچنین مخالفت با اجرای محاصصه (سیستم سهمیه بندی) در نهادهای دولتی تاکید کردند.

در این نشست، اوضاع منطقه و جهان نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت جایی که شرکت کنندگان در آن بر سر این مسئله توافق کردند که حاکمیت عراق، دستیابی این کشور به ثبات و شکوفایی و نقش آفرینی متعادل و روزافزون آن در روابط منطقه ای و بین المللی خود، جزو اولویت های ملی به شمار می آیند.

شرکت کنندگان در نشست رهبران سیاسی عراق ضمن تاکید دوباره بر مخالفت خود با تبدیل این کشور به مکانی برای حمله به هر کدام از کشورهای همسایه، از همگان درخواست کردند که به حاکمیت عراق احترام بگذارند و در امور داخلی میان کشورها دخالت نکنند.

رهبران سیاسی عراق همچنین از کشورهای دوست و برادر و جامعه بین المللی درخواست کردند که از تلاش پایدار این کشور برای تحکیم ثبات، مبارزه با افراط گرایی، بازسازی مناطق آزاد شده از دست داعش و مشارکت کارآمد در برقراری امنیت و صلح بین المللی پشتیبانی کنند.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#رهبران سیاسی
#حمله به همسایگان