سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 25 تیر 1398  ::  09:43   

پیام مهم عادل عبدالمهدی به‌ مسرور بارزانی درخصوص اختلافات بغداد-اربیل

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نخست وزیر عراق از نخست وزیر جدید اقلیم کردستان درخواست کرده‌ است در راستای پایان دادن به‌ مسائل مورد اختلاف،  اقدامات فوری صورت گیرد.
 

به‌ گزارش کردپرس، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق روز دوشنبه‌ 24 تیر ماه‌ 1398 در تماسی تلفنی، انتخاب مسرور بارزانی به‌ نخست وزیری اقلیم کردستان و پایان روند تشکیل دولت را به‌ وی تبریک گفته‌ و برای کابینه‌ جدید، آرزوی موفقیت در انجام امور را کرده‌ است.

بر اساس بیانیه‌ دولت اقلیم کردستان، نخست وزیر عراق در این گفتگوی تلفنی با مسرور بارزانی، اعلام کرده‌ است: امیدواریم در کمترین زمان ممکن، اقدامات عملی در راستای حل و فصل تمامی مسائل و پرونده‌ های معوقه و لاینحل آغاز گردد.

عادل عبدالمهدی تاکید کرده‌ است: لازم است در راستای تامین منافع اقلیم کردستان و عراق و خدمت رسانی شایسته‌ به‌ شهروندان، همه‌ توان خود را صرف همکاری های متقابل کنیم.

قرار است امروز سه‌ شنبه‌ (25 تیر ماه‌) مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان برای اولین بار پس از تصدی این سمت، به‌ بغداد سفر کند و با رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس مجلس نمایندگان دیدار و بر سر مسائل مورد اختلاف میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق گفتگو کند.

مسائل مربوط به‌ مناطق مورد مناقشه‌ ، نفت و بودجه‌ مهم ترین مسائل مورد بحث در برنامه‌ سفر مسرور بارزانی به‌ بغداد اعلام شده‌ است.

 وزرای دادگستری، پیشمرگ، داخلی و اقتصادی اقلیم کردستان در سفر به‌ بغداد مسرور بارزانی را همراهی می کنند.

اولین دیدار هیئت کردستانی در بغداد با برهم صالح رئیس جمهور عراق خواهد بود و سپس به‌ صورت جداگانه‌ با عادل عبدالمهدی نخست وزیر و محمد حلبوسی رئیس مجلس نمایندگان دیدار و گفتگو خواهد داشت.

مسرور بارزانی پس از آغاز به کار در منصب نخست وزیری اقلیم کردستان، بر ضرورت بهبود روابط با دولت مرکزی عراق و پایان دادن به اختلافات فی مابین تأکید کرده است.

صفین دزه یی مسئول روابط خارجی اقلیم کردستان روز دوشنبه‌ پس از اولین نشست هیئت دولت، ضمن اشاره‌ به‌ برنامه‌ مسرور بارزانی برای سفر به بغداد، هدف از انجام این سفر را گفتگو با مقامات دولت عراق بر سر حل اختلافات فی مابین دانست و گفت: هم اکنون با حضور عادل عبدالمهدی در رأس دولت عراق، فضایی مثبت در بغداد برای گفتگو با اربیل و حل مشکلات وجود دارد.