سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 25 تیر 1398  ::  12:31   

مقام سابق وزارت خارجه آمریکا:

آمریکا باید شمال سوریه را به اقلیم کردستان دیگری تبدیل کند

سرویس جهان- مایکل روبین معتقد است دولت ترامپ باید در مقابل خواسته های ترکیه در مورد بیرون راندن کردها از شمال سوریه بایستد و نسبت به ایجاد اقلیم کردستان دیگری در شمال سوریه که به نفع آمریکا و ترکیه خواهد بود اقدام کند.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه که از سال 2014 با کمک ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا، داعش را از مناطق کردنشین سوریه و برخی مناطق عمدتا عرب نشین بیرون رانده اند، هم اکنون بیش از 25 درصد خاک سوریه را در کنترل خود دارند.

اما همپیمانی آمریکا با کردهای سوریه ترکیه را خشمگین ساخته است زیرا این کشور از ایجاد منطقه ای خودمختار تحت رهبری کردها در شمال سوریه و نزدیک مناطق کردنشین ترکیه بیمناک است. ترکیه در مقابل پیشروی کردها، در سال 2018 اقدام به تصرف منطقه عمدتا کردنشین عفرین سوریه کرد و اکنون تهدید کرده است که دیگر مناطق تحت کنترل کردها در شرق رود فرات را نیز تصرف می کند.

مایکل روبین، مقام سابق وزارت دفاع آمریکا و تحلیلگر مسائل کردها در انستیتو امریکن اینترپرایز، سیاست کنونی آمریکا در قبال ترکیه را در مسئله کردهای سوریه سازشکارانه دانسته و آن را هم به ضرر کردها و هم به زیان آمریکا دانسته است.

وی تلاش آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و اعزام نیروهای بین المللی را برای جلوگیری از حمله ترکیه به کردهای سوریه بیهوده توصیف کرده است چرا که به نظر وی، نیروهای بین المللی در شمال سوریه نخواهند توانست از حمله احتمالی ترکیه به کردها – که از مدتها پیش با اعزام نیرو و تجهیزات به مرز سوریه خود را برای آن آماده کرده است- جلوگیری کنند.

این پژوهشگر مسائل خاورمیانه و کردها به مقامات دولت ترامپ ایجاد منطقه اقلیم کردستان عراق را در دو دهه پیش یادآوری کرده و گفته است حدود 20 سال پیش ترکیه با ایجاد هر گونه منطقه خودمختار کردی در شمال عراق مخالفت می کرد اما اصرار به تشکیل منطقه خودمختار در شمال عراق باعث شد هم اکنون هزاران آمریکایی در اقلیم کردستان به تجارت و سیاست بپردازند و ترکیه هم که در اوایل از هر گونه همکاری با اقلیم کردستان خودداری می کرد اکنون به شریک اول تجاری اربیل تبدیل شده است.

مایکل روبین به مقامات ترامپ توصیه کرده است در شمال سوریه منطقه کردی دیگری تاسیس کنند و با ایجاد این منطقه کردی برای هزاران آمریکایی شغل آفرینی کنند و به این ترتیب، این منطقه هم تحت نفوذ و حمایت آمریکا درخواهد آمد و ترکیه نیز ترغیب خواهد شد که مانند اقلیم کردستان، منطقه خودمختار شمال سوریه را به یک بازار پرسود تبدیل کند و به این ترتیب زمینه آشتی میان ترکیه و کردهای سوریه نیز فراهم خواهد شد.

وی سیاست کنونی آمریکا در قبال ترکیه و موضوع سوریه را به رهبری جیمز جفری، نماینده آمریکا در امور سوریه نادرست خوانده و توصیه کرده است که آمریکا از پاسخ مثبت به درخواست های ترکیه در مورد کردهای سوریه خودداری کند زیرا با هر پاسخ مثبت به خواسته ای ترکیه، خواسته های بیشتری از سوی آنکارا مطرح خواهد شد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#ترکیه
#آمریکا