سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 27 تیر 1398  ::  07:51   

واکنش وزارت امور خارجه ترکیه به تصمیم پنتاگون:

کنار گذاشتن ترکیه از پروژه تولید جنگنده F-35 عادلانه نیست

سرویس ترکیه - وزارت امور خارجه ترکیه در پی تصمیم وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در خصوص تعلیق عضویت ترکیه در پروژه تولید جنگنده های نسل پنجم F-35 با انتشار بیانیه ای عنوان کرد: ترکیه یکی از شرکای پروژه تولید جنگنده های F-35 است. کنار گذاشتن این کشور از این پروژه به هیچ عنوان عادلانه نیست.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هابر7، وزارت امور خارجه ترکیه در پی تصمیم وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در خصوص تعلیق عضویت ترکیه در پروژه تولید جنگنده های نسل پنجم F-35 با انتشار بیانیه ای عنوان کرد: اقدامات یک جانبه آمریکا با روح اتحاد میان ترکیه – آمریکا همخوانی ندارد. از آمریکا دعوت می کنیم تا از این خطایی که می تواند به روابط استراتژیک دو کشور ضربات جبران ناپذیری بزند هر چه سریعتر روی برگرداند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ترکیه یکی از شرکای پروژه تولید جنگنده های F-35 است. کنار گذاشتن این کشور از این پروژه به هیچ عنوان عادلانه نیست. همچنین ادعاهایی مبنی بر این که سامانه دفاع موشکی S-400 می تواند باعث تضعیف جنگنده های F-35 شود نیز بی پایه و اساس است. در همین راستا بی جواب گذاشتن پیشنهاد تشکیل یک کارگروه همکاری با حضور ناتو در خصوص بررسی این موضوع؛ نمونه بارز پیش داوری ها است و نشان می دهد که طرف آمریکا دچار ضعف حسن نیت در حل و فصل مسائل موجود است.

وزارت امور خارجه ترکیه خاطرنشان کرد: آمریکا اهمیتی که به دوستی با ترکیه قائل است را تنها در حرف نباید تکرار کند؛ باید این مسئله را در عمل و به خصوص در مبارزه با گروه های تروریستی PKK، YPG/PYD، داعش و جماعت گولن از خود نشان دهد. صادق ماندن طرف های آمریکایی به توافقات به دست آمده در دیدار رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ روسای جمهور دو کشور در اجلاس سران کشورهای عضو G-20 در این خصوص بسیار مهم و حیاتی است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا
#اف- 35
#پنتاگون