سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  یک‌شنبه 30 تیر 1398  ::  11:17   

اختصاصی کردپرس:

در اربیل چه کسی ترور شد؟

سرویس ترکیه - بر اساس بررسی های خبرگزاری کردپرس در خصوص هویت فرد ترور شده در اربیل مشخص شده است که این فرد معاون کنسولگری ترکیه در اربیل نیست. معاون کنسولگری ترکیه در اربیل "سجگین اوزبک" می باشد در حالی که فرد ترور شده در رسانه های ترکیه "عثمان کوسه" معرفی شده و در خصوص سمت او در کنسولگری تنها به گفتن "کارمند کنسولگری ترکیه در اربیل" اکتفا شده است.

در حالی این روزها خبر ترور کارمند کنسولگری ترکیه در اربیل، تیتر اول رسانه های اقلیم کردستان و ترکیه را به خود اختصاص داده است که خبرهای ضد و نقیضی در خصوص جزئیات این ترور، به خصوص درباره هویت فرد ترور شده، منتشر می شود.

یکی از مهمترین موضوعاتی که در چند روز اخیر شاهد اخبار ضد و نقیض پیرامون آن بودیم هویت فرد ترور شده است. بعد از آن که رسانه های اقلیم کردستان و حتی برخی رسانه ها در ایران فرد ترور شده را به عنوان معاون کنسولگری ترکیه در اربیل معرفی کردند، طی بررسی هایی که خبرگزاری کردپرس در این خصوص انجام داده است مشخص شده است فرد ترور شده در رستوران "حقه باز" اربیل معاون کنسولگری ترکیه در اربیل نیست. معاون کنسولگری ترکیه در اربیل "سجگین اوزبک" می باشد در حالی که فرد ترور شده در اربیل "عثمان کوسه" معرفی شده و در خصوص سمت او در کنسولگری تنها به گفتن "کارمند کنسولگری ترکیه در اربیل" اکتفا شده است.

موضوع زمانی پیچیده می شود که رسانه های اقلیم کردستان از نام دیگری برای معرفی فرد ترور شده در اربیل استفاده می کنند. نامی که از سوی رسانه های اقلیم کردستان برای هویت این فرد اعلام شده است "مصطفی بیگ" می باشد و حتی تصویری که از این فرد از سوی رسانه های اقلیم کردستان منتشر شده است هیچ ارتباطی با تصویر شخصی که روز گذشته در مرسین ترکیه تحت عنوان کارمند کنسولگری ترکیه در اربیل تشیع شد ندارد.

همین مسئله سناریوی دیگری را مطرح می کند که در دو روز گذشته زمزمه هایی در خصوص آن شنیده شد و آن این که فرد ترور شده در اربیل دیپلمات کنسولگری نبوده و عضو سازمان اطلاعات ملی ترکیه (میت) است.

در این راستا برخی اطلاعات تأیید نشده حاکی از آن است که «عثمان کوسه» به منظور انجام یک ماموریت ویژه 6 ماهه به اربیل آمده و عضو سازمان اطلاعات ملی ترکیه است. این سناریو زمانی تقویت می شود که رتبه، مقام و عنوان عثمان کوسه در کنسولگری اربیل از سوی وزارت امور خارجه ترکیه و ارگان های ذیربط اعلام نشده است. تنها برخی منابع خبری در ترکیه با بیان این که وی معاون کنسولگری اربیل نبوده و منشی کنسولگری می باشد به این مسئله اشاره کرده و در اکثر خبرگزاری ها به خصوص خبرگزاری های دولتی ترکیه تنها با عنوان "کارمند کنسولگری ترکیه در اربیل" معرفی شده است.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#اقلیم کردستان