انتشار:  یک‌شنبه 30 تیر 1398  ::  15:31   

پایان صدارت نفتی آشتی هورامی بر اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – مسرور بارزانی به‌ صدارت 13 ساله‌ آشتی هورامی بر صنعت نفت اقلیم کردستان پایان داد.
 

به‌ گزارش کردپرس، مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان یکشنبه‌ (30 تیر ماه‌ 1398) عبدالله‌ عبدالرحمان عبدالله،‌ معروف به‌ آشتی هورامی را به‌ عنوان مشار نخست وزیر در امور انرژی منصوب کرد.

آشتی هورامی از سال 2006 و کابینه‌ پنجم دولت اقلیم کردستان وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان بوده‌ و در کنار نچیروان بارزانی در چهار کابینه‌‌، به‌ عنوان معمار سیاست های نفتی اقلیم کردستان، قدرتمند ترین شخصیت در این حوزه‌ به‌ شمار می آمد.

در دولت جدید اقلیم کردستان، کرسی وزارت منابع طبیعی بدون وزیر باقی مانده‌ است.

در تشکل کابینه‌ نهم، مسرور بازرانی مناصب کلیدی امنیتی و اقتصادی را به‌ چهره‌ های جدید و نزدیک به‌ خود سپرد و در این میان گزارش ها حاکی از وجود اختلاف نظر وی با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان بر سر وزارت منابع طبیعی است که‌ طی 13 سال گذشته‌ در دست آشتی هورامی بود.

در دوران صدارت آشتی هورامی بر وزارت نفت در سال 2014 توافقنامه‌ 50 ساله‌ انرژی میان اقلیم کردستان و دولت ترکیه‌ به‌ عنوانی یکی از پر حاشیه‌ ترین و مناقشه‌ برانگیزترین توافقنامه‌ های نفتی اربیل که‌ جزئیات آن هنوز منتشر نشده‌ است، منعقد شد.

آشتی هورامی اکنون در مقام مشاور نخست وزیر فاقد اختیارات اجرایی است.

هورامی در کابینه‌ های پنجم، ششم، هفتم و هشتم اقلیم کردستان در مقام وزیر منابع طبیعی، عالی ترین مقام اجرایی در این حوزه‌ به‌ شمار می آمد و اولین صادرات نفت از اقلیم کردستان، خارج از کنترل و نظارت دولت مرکزی عراق در چارچوب سیاست استقلال اقتصادی، در این دوران بود.

با وجود تاثیرات مثبت استخراج و فروش نفت بر اقتصاد اقلیم کردستان، اما اختلافات سیاسی و حقوقی با بغداد بر سر این موضوع موجب ایجاد بحران های سیاسی و به‌ تبع آن اقتصادی در اقلیم شد.

بغداد در سال 2014 و به‌ دلیل پیگیری سیاست استقلال اقتصادی از طریق استخراج و فروش نفت از سوی اربیل، بدون نظارت و کنترل وزارت نفت عراق، پرداخت سهم بودجه‌ ای و حقوق کارمندان اقلیم کردستان را قطع کرد و این نیز موجب ایجاد بحران شدید اقتصادی و سیاسی در اقلیم کردستان شد.

از سوی دیگر، برخلاف برنامه‌‌ های دولت های پیشین در حوزه‌ انرژی، اقلیم کردستان نتوانست وعده‌ های خود در حوزه‌ برق رسانی و 24 ساعته‌ کردن آن در همه‌ استان ها و مناطق را تحقق بخشد.

طی چهار دوره‌ صدارت هورامی بر وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان انتقادات جدی به‌ وجود فساد اقتصادی و نبود شفافیت در درآمدها و هزینه‌ های نفتی مطرح بود.