انتشار:  یک‌شنبه 30 تیر 1398  ::  15:46   

خروج ناگهانی نیروهای ائتلاف از بزرگترین شهرستان عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از اعضای شورای استان مرزی الانبار واقع در غرب عراق، از خروج ناگهانی نیروهای ائتلاف بین المللی از بزرگ ترین شهرستان این کشور خبر داد.

به گزارش کردپرس، سلیم الکربولی، عضو شورای استان الانبار در غرب عراق ظهر امروز (یک شنبه) در گفت و گو با پایگاه خبری السومریه نیوز فاش ساخت که نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا به طور ناگهانی و بدون اطلاع قبلی از شهرستان رطبه در جنوب غرب این استان مرزی خارج شدند.

الکربولی در این باره اظهار داشت: رئیس کمیته امنیتی شورای محلی شهرستان رطبه امروز به ما اطلاع داد که نیروهای ائتلاف بین المللی و هنگ تاکتیکی پلیس الانبار به طور ناگهانی از شهرستان خارج شدند؛ خروج آنها از رطبه به روحیه نیروهای ارتش و هنگ اضطراری پلیس استان که در شهرستان مستقر هستند، ضربه وارد می کند.

این عضو شورای استان الانبار ضمن تاکید بر این دلیل خروج ناگهانی نیروهای ائتلاف بین المللی از رطبه به عنوان بزرگ ترین شهرستان عراق را نمی دانند، نسبت به وقوع حملات تروریستی در این شهرستان هشدار داد چرا که به گفته وی، عناصر مسلح داعش در مناطق صعب العبور واقع در حومه آن حضور دارند.

الکربولی در پایان نیز ضمن درخواست از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و مسئولان پرونده امنیتی در فرماندهی عملیات مشترک ارتش این کشور برای اقدام سریع، تامین پشتیبانی و افزایش نیروهای مستقر در رطبه با هدف جلوگیری از بروز دوباره مشکلات امنیتی، همچنین خواستار تسریع در بازگرداندن نیروهای ائتلاف بین المللی به این شهرستان شد.

لازم به ذکر است که شهرستان رطبه با نزدیک به 93.5 هزار کیلومتر مربع مساحت، به تنهایی بیش از دو سوم کل استان الانبار به عنوان بزرگ ترین استان عراق و بیش از یک پنجم خاک این کشور را تشکیل می دهد و با عربستان سعودی، اردن و سوریه نیز دارای مرز مشترک است با این حال به دلیل آن که بیشتر مساحت آن را بیابان تشکیل می دهد، برآورد می شوند تنها بین 25 تا 65 هزار نفر جمعیت داشته باشد.