سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 30 تیر 1398  ::  16:32   

آلاینده اُزن در سنندج رو به افزایش است/ گلوی سنندجی ها هم مثل تهرانی ها می سوزد

سرویس کردستان- شهر سنندج با وجود خودروهای فرسوده ای که به راحتی در سطح شهر تردد می کنند در این روزهای گرم و طاقت فرسای تابستان در معرض گاز آلاینده ازن قرار دارد که بسیار برای سلامتی خطرناک است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، این روزها گاز آلاینده ازن سر زبان ها افتاده و از مضرات و خطرات آن برای سلامتی گفته می شود. اگرچه تصور این است که این گاز در کلانشهرها و شهرهای صنعتی وجود دارد اما طبق اعلام سازمان محیط زیست این آلاینده اکنون در شهر سنندج هم رو به افزایش است.

سنندج شهری صنعتی نیست اما با وجود خودروهای فرسوده ای که در خیابان های این شهر در حال رفت و آمد هستند،  در این روزهای گرم تابستان از آلاینده ازن بی بهره نمانده و مضراتش گریبانگیر شهر شده است. به گفته مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست علاوه بر تهران، شهرهای سنندج و بیرجند هم شاهد افزایش  آلاینده ازن بوده‌اند. چراکه این آلاینده به دلیل تردد خودروهای فرسوده و موتورسیکلت‌های کاربراتوری در زمان تابش آفتاب با وجود آلاینده ناکس و ترکیبات آلی فرّار ایجاد می‌شود.

شینا انصاری با بیان اینکه در تمامی شهرهای بزرگ و صنعتی این آلاینده اندازه‌گیری می‌شود، گفت: اما از آنجایی که عمده ایستگاه‌ها در مراکز استان‌ها و سایر شهرها به خاطر اولویت مشکلات گردوغبار به پایش پارامترهای ذرات معلق می‌پردازند، درباره افزایش غلظت ازن زیاد صحبت نمی‌شود.

او در گفت و گویی که با فارس داشته است، درباره ازن توضیح داد: ازن یک آلاینده ثانویه بوده و از آلاینده‌های شاخص شهرهای صنعتی به شمار می‌رود که در فصول گرم سال به خاطر وجود پیش‌سازهای آن ظاهر می‌شود.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه منابع متحرک همچون خودروها و صنایع عامل افزایش این آلاینده هستند، اظهار داشت: این آلاینده با واکنش گاز نیتروژن و ترکیبات آلی فرّار در مقابل تابش شدید نور خورشید در روزهای گرم سال افزایش پیدا می‌کند.

انصاری گفت: این آلاینده در حوالی ظهر و بعد از ظهر شدت پیدا می‌کند با ایجاد شرایط ابرناکی و کاهش تابش خورشید از بین می‌رود، بنابراین آلاینده خیلی پایداری نیست.

او با بیان اینکه در ساعات گرم روز با تشدید این آلاینده مواجهیم و باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در این زمینه باید توصیه‌های احتیاطی در زمان تابش شدید خورشید که این آلاینده غلظتش افزوده می‌شود به گروه‌های حساس (کودکان و سالمندان و مبتلایان به بیماری‌های قلبی و تنفسی) داشته باشد،  تا از حضور بلندمدت در فضای آزاد خودداری کنند.

چندی پیش معاون نظارت و پایش سازمان محیط زیست کردستان هم در یک نشست خبری نسبت به تعداد بسیار زیاد خودروهای فرسوده در سنندج که سبب تولید آلاینده های بسیاری در شهر شده اند، هشدار داد و گفت: اگرچه در حال حاضر خودروی پیکان به علت آمار بالای بیکاری، منبع درآمد بسیاری از افراد در سنندج است اما معضلی اساسی برای این شهر شده چرا که آلاینده های زیادی تولید می کنند و مراکز معاینه فنی باید به این علائم توجه کنند.