انتشار:  یک‌شنبه 30 تیر 1398  ::  17:16   

منابع میدانی شمال سوریه به کُردپرس خبر دادند؛

آرایش جنگی ترکیه در مرزهای شمال سوریه افزایش یافته است

سرویس سوریه-منابع میدانی به کُردپرس خبر دادند که ترکیه تحرکات نظامی‌اش را درمرزهای شمال سوریه افزایش داده است.

 

به گزارش کُردپرس،منابع میدانی خبر دادند که ارتش ترکیه پس از گذشت یک‌ هفته از تحویل سامانه موشکی اس-۴۰۰ روسیه به ترکیه،در امتداد مرزهای شمال سوریه،آرایش جنگی گرفته‌اند.

به گفته «شورش امی» یکی از فرماندهان نظامی (ی.پ.گ) در منطقه مرزی(سریکانی)،ارتش ترکیه نفرات و تجهیزان نظامی سنگین‌ بیشتری را به سه منطقه(سریکانی،گری سپی و کوبانی) گسیل کرده است.

به گفته این‌ فرمانده نظامی یگان‌های مدافع خلق،ترکیه در هر اقدام‌ احتمالی نظامی، سعی خواهد کرد با منقطع کردن فواصل میان جغرافیای شمال و شرق سوریه،راه ارتباطی و نظامی کُردها را از یکدیگر قطع کند و در این اقدام‌ روی نقاطی دست خواهد گذاشت که جمعیت غیر کُردی زیادتری در آنجا زندگی می‌کنند.

براساس پیگیری‌های کُردپرس از منابع محلی و روزنامه‌نگاران این منطقه، ارتش ترکیه شمار زیادتری از تانک‌ها و زره‌پوش‌های خود را به این مناطق فرستاده است و پس از تحویل سامانه اس-۴۰۰ از روسیه، تحرکاتش را بیشتر کرده واین درحالی است که در تمام‌ مناطق تحت حاکمیت خودمدیریتی شمال و شرق سوریه،نیروهای آمریکایی و گروه موسوم به ائتلاف علیه داعش، پایگاه نظامی دارند.

همچنین این اقدامات ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که به مدت ۵ روز است، گروه‌های مدنی در مناطق مرزی کوبانی با ترکیه، با برپایی چادر و اعلام جنبش(سپر زنده) اعلام‌ نارضایتی خود را از هر گونه حمله احتمالی ارتش ترکیه به شمال سوریه اعلام کردند.

این تحرکات نظامی ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که مظلوم کوبانی، فرمانده نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه در گفتگو با خبرگزاری BBC ترکی، در اظهاراتی با اشاره به عملیات احتمالی ارتش ترکیه در شرق فرات، عنوان کرد: شرق فرات و عفرین شباهتی به یکدیگر ندارند. از زمین تا آسمان فرق میان این دو است. فاکتورهای بین المللی به کنار، حتی اگر با ارتش ترکیه هم تنها رو در رو قرار بگیریم شرایط بسیار متفاوت خواهد بود. جنگی خواهد بود که شاید سال ها طول خواهد کشید. اینجا یک منطقه بسیار وسیع است. در عفرین ما یک تصمیم استراتژیک اتخاذ کرده و تصمیم گرفتیم جنگ را تنها در عفرین محدود نگه داریم. ولی در اینجا {شرق فرات} اینگونه نخواهد شد. اگر ارتش ترکیه به هر منطقه از این محدوده حمله کند این به یک جنگ تمام عیار تبدیل خواهد شد.