سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  یک‌شنبه 30 تیر 1398  ::  18:05   

شهرداری ازمیر اجرای موسیقی کُردی در کنسرت انجمن موزیسین های ازمیر را ممنوع کرد

سرویس ترکیه - شهرداری ازمیر در کنسرتی که توسط انجمن موزیسین های ازمیر در مراسم افتتاحیه بازار تولیدی پاگوس در این شهر اجرا خواهد شد، اجرای موسیقی کردی از سوی اعضای این انجمن را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه Ilkses ترکیه، بر اساس اطلاعات به دست آمده شهرداری ازمیر در کنسرتی که توسط انجمن موزیسین های ازمیر در مراسم افتتاحیه بازار تولیدی پاگوس در این شهر اجرا خواهد شد، اجرای موسیقی کردی در این کنسرت از سوی اعضای این انجمن را ممنوع اعلام کرده است.

اوکتای چاپاراوغلو، رئیس انجمن موزیسین های ازمیر در اظهاراتی با اشاره به این تصمیم شهردرای کلانشهر ازمیر عنوان کرد: این دستور یک سانسور است. این یک مداخله آشکار در برنامه های اجرایی گروه موسیقی ما بوده و ممنوعیت آهنگ کردی بر ما تحمیل می شود. در این کنسرت قرار بر آن بود که آهنگ هایی به زبان های ترکی، کردی، عربی، گرجی، ارمنی، بوشناک، رومی، چرکزی، فارسی، لازی، آذری و مقدونیایی اجرا شود. ولی یک تحول بسیار عجیبی رخ داده و به ما اعلام شده است که به هیچ عنوان آهنگ کردی را اجرا نخواهید کرد. به دیگر زبان ها اجازه داده شده است تنها کردی از میان انبوهی از این زبان ها حذف شده است. زبان مادری یک حق مسلم و طبیعی است. این اقدام ما و مستثنی کردن زبان کردی از انبوهی از زبان ها و گویش های محلی و خارجی غرور کردها را خدشه دار خواهد کرد.

لازم به ذکر است شهرداری ازمیر اینک در کنترل حزب جمهوری خواه خلق (CHP) است و حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) نیز در انتخابات شهرداری ها از نامزد این حزب حمایت چشمگیری به عمل آورد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها