انتشار:  یک‌شنبه 30 تیر 1398  ::  18:47   

کاهش ورود کارگران خارجی به اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مدیرکل اشتغال و تأمین اجتماعی در وزارت کار اقلیم کردستان از کاهش ورود کارگران خارجی به اقلیم کردستان در پی اعمال محدودیت های این وزارت خانه برای آنان خبر داد.

به گزارش کردپرس، عارف حیتو در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) اعلام کرد که پس از اعمال محدودیت هایی که از سوی وزارت کار و امور اجتماعی اقلیم کردستان برای ورود کارگران خارجی به اقلیم، اعمال شد؛ میزان ورود کارگر خارجی از دیگر کشورها به اقلیم کاهش یافته است.

مدیرکل اشتغال وزارت کار و امور اجتماعی اقلیم افزود که از جمله این محدودیت ها این است که مشاغلی که شهروندان اقلیم متقاضی تصدی آن ها هستند به کارگران خارجی داده نشده و کارگران خارجی فقط با صدور مجوزهای قانونی و دریافت بیمه و ضمانت های لازم از سوی کارفرمایان می توانند در اقلیم کار کنند.

وی خاطر نشان ساخت که از ابتدای سال 2019 میلادی تاکنون فقط 3 هزار کارگر خارجی وارد اقلیم شده و این میزان در مقایسه با سال های گذشته کاهش یافته است.

همچنین گفت که از این تعداد کارگر خارجی نیز 11 درصد در پروژه های عمرانی به کار مشغول بوده و 89 درصد نیز در امور خدماتی و نظافت به ویژه نظافت منازل و مشاغلی که شهروندان اقلیم رغبتی به انجام دادن آن نشان نمی دهند، مشغول هستند و کار می کنند.

عارف حیتو در اردیبهشت ماه امسال نیز اعلام کرده بود که در حال حاضر 34 هزار و 248 کارگر خارجی در بازار کار اقلیم کردستان، حضور دارند و از این تعداد 19 هزار و 946 تن در امور خدمات منزل و مابقی نیز در پروژه های مختلف مشغول به کار هستند.

عارف حیتو همچنین اعلام کرد که بنا به تصمیمات دولت اقلیم، از این پس اجازه داده نمی شود شغل هایی که میتواند توسط نیروی کار داخلی اقلیم انجام شود، به نیروی کار و کارگران خارجی سپرده شود و با کارفرمایان و شرکت های شغل یابی که چنین اقدامی را انجام دهند، برخورد شده و مجازات می شوند.

وی تأکید کرد که وزارت کار اقلیم اقدامات لازم را برای مقابله با کار و فعالیت غیرقانونی کارگران خارجی در اقلیم انجام داده و در این راستا نظارت بر مرزها برای کنترل تردد کارگران افزایش یافته و چندین کمیته تحقیق ویژه نیز در شهرهای اقلیم برای کنترل کار کردن کارگران خارجی و شرکت هایی که زمینه کار آنان را فراهم می کنند، تشکیل می شود و از این پس باید کارگران خارجی با دریافت ویزای کار وارد اقلیم شده و در بدو ورود به اقلیم نیز در گذرگاه های مرزی توسط کارفرمایان بیمه شوند.

از سوی دیگر محمد هژار رئیس سازمان حمایت از حقوق کارگران خارجی در اقلیم کردستان، نیز پیشتر اعلام کرد که بیش از 22 هزار کارگر خارجی در اقلیم کردستان و در مشاغل مختلف و به ویژه مشاغل سخت حضور دارند و وضعیت کلی کارگران در اقلیم کردستان و به ویژه کارگران خارجی نامناسب است و حقوق قانونی آنان نقض می شود.