سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 30 تیر 1398  ::  23:16   

نشست نماینده سازمان ملل با طیف‌های مختلف کرکوک

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یکی از نمایندگان کرد کرکوک در مجلس عراق از نشست های نماینده سازمان ملل با طیف های مختلف کرکوک به منظور حل مشکلات این استان خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری – تحلیلی شارپرس، ریبوار طاها نماینده کُرد کرکوک در مجلس عراق از حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) اعلام کرد که نماینده ای از سوی سازمان ملل به منظور حل مشکلات کرکوک، گفتگو و نشست هایی را با طیف های مختلف این استان مورد مناقشه عراق انجام داده است.

وی افزود که این گفتگو پیشرفت مثبتی داشته و به مراحل نهایی و تصمیم گیری برای رفع مشکلات کرکوک رسیده است

همچنین تأکید کرد که طی روزهای آینده تصمیم گیری نهایی برای حل مشکلات کرکوک و بهبود وضعیت این استان صورت می گیرد.

ریبوار طاها بدون اشاره به جزئیات بیشتر اعلام کرد که سازمان ملل نقش مهمی را در حل مسائل میان طیف های مختلف ساکن کرکوک و حل مشکلات این استان ایفا می کند.

کرکوک از سال 2014 میلادی و در پی نبرد نیروهای پیشمرگ با داعش، توسط این نیروها و احزاب کرد اداره می شد و در 16 اکتبر 2017 نیروهای دولت مرکزی عراق وارد این منطقه شده و نیروهای کرد از آن خارج شدند و استاندار کُرد کرکوک نیز از سوی بغداد برکنار شده و فردی از اعراب سنی به جای به عنوان سرپرست استانداری کرکوک تعیین گردید.

طی روزهای گذشته حزب دمکرات (پارتی) و یکیتی بر سر تعیین فردی از اعضای یکیتی به عنوان استاندار جدید کرکوک به توافق رسیده و اعلام کردند که هیئتی مشترک را برای گفتگو و توافق با بغداد بر سر منصب استانداری کرکوک تشکیل می دهند.

کردها تأکید می کنند که با در دست داشتن اکثریت کرسی های کرکوک در مجلس عراق و نیز بیشتر کرسی های شورای استانی به صورت قانونی حق تصدی منصب استانداری کرکوک را دارند.