سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 1 مرداد 1398  ::  09:35   

عزم جدی مسرور بارزانی برای پایان دادن به‌ اختلافات با بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نخست وزیر اقلیم کردستان عراق از آغاز گفتگوهای جامع اربیل با بغداد بر سر موارد اختلافی در آینده‌ نزدیک خبر داد.
 

به‌ گزارش کردپرس، دومین نشست هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه‌ 31 تیر ماه‌ 1398 به‌ ریاست مسرور بارزانی نخست وزیر در اربیل برگزار شد.

اعلام و تبیین محورها و برنامه‌ های اصلی کابینه‌ نهم اصلی ترین برنامه‌ نشست هیئت وزیران اعلام شد و بر لزوم آغاز گفتگوهای همه‌ جانبه‌ با دولت مرکزی عراق با هدف حل و فصل تمامی موارد اختلافی تاکید شده‌ است.

بر اساس اطلاعیه‌ منتشر شده‌ از سوی هیئت وزیران درباره‌ این نشست، مسرور بارزانی ضمن تشریح دیدار و گفتگوها در سفیر اخیر به‌ بغداد و دستاوردهای این سفر، اعلام کرده‌ است که‌ به‌ صورت دقیق تمامی اطلاعات لازم در خصوص حقوق مردم کردستان را برای مقامات بغداد تشریح کرده‌ است و قرار است هیئت مشترک طرفین در آینده‌ نزدیک گفتگوهای جامع و فشرده‌ را با هدف تعیین مکانیسم حل و فصل اختلافات و مشکلات فی مابین آغاز کنند.

یادآور می شود که نخست وزیر جدید اقلیم کردستان در نخستین سفر خود به بغداد از زمان تصدی این منصب، ظهر سه‌شنبه 25 تیر 1398 در راس یک هیئت بلندپایه شامل قباد طالبانی، معاون نخست وزیر و شماری از وزرای کابینه دولت اقلیم وارد پایتخت عراق شد و با برهم صالح رئیس جمهور، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

نفت، سهم اقلیم کردستان از بودجه‌ سالانه‌ عراق، پرداخت حقوق کارمندان و نیروهای نظامی در اقلیم کردستان از سوی بغداد و مناطق مورد مناقشه‌ از جمله‌ موارد اصلی اختلافی میان اقلیم کردستان و بغداد از سال 2003 بوده‌ است و لاینحل ماندن این اختلافات در برخی مواقع به‌ تنش ها و بحران های جدی سیاسی و بعضا صف آرایی نظامی انجامیده‌ است.

مسرور بارزانی پس از آغاز به کار در منصب نخست وزیری اقلیم کردستان، بر ضرورت بهبود روابط با دولت مرکزی عراق و پایان دادن به اختلافات فی مابین تأکید کرد.