سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 1 مرداد 1398  ::  13:30   

نماینده مجلس عراق تأکید کرد؛

اصلاحات در وزارت پیشمرگ شرط تحقق امتیازات نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده کُرد مجلس عراق تأکید کرد که اصلاحات در وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان و  تعیین تعداد رسمی آنان، شرط اصلی تحقق و پرداخت حقوق و امتیازات آنان از سوی دولت مرکزی عراق است.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری اس. ان. ان، ریبوار کریم محمود ضمن اشاره به اینکه بر اساس قانون اساسی عراق، نیروهای پیشمرگ بخشی از نیروهای دفاعی عراق محسوب شده و پرداخت حقوق این نیروها و تجهیز آنان وظیفه دولت مرکزی عراق است، اما تاکنون بغداد چنین امری را اجرایی نکرده است.

نماینده مجلس عراق، افزود که مهمترین شرط برای تحقق پرداخت حقوق و امتیازات نیروهای پیشمرگ از سوی بغداد، اجرایی شدن کامل اصلاحات در وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان است؛ چرا که سه موضوع اصلی مانع توافق بغداد و اربیل در مورد نیروهای پیشمرگ است.

وی گفت که اولین موضوع مورد اختلاف میان اربیل و بغداد در مورد نیروهای پیشمرگ که باید در طی اصلاحات رفع شود، شمار دقیق آنان است و تعدادی که بغداد آن را قبول دارد، با شماری که از سوی اربیل اعلام می شود، متفاوت است.

همچنین دومین مورد را تجهیز و تسلیح نیروهای پیشمرگ و آموزش نظامی آنان، عنوان کرد و گفت که بنا به قانون اساسی عراق این امر جزو وظایف دولت عراق است و باید با توافق با دولت اقلیم اجرایی شود و سومین مورد نیز پرداخت حقوق نیروهای پیشمرگ است که باید با تعیین تعداد دقیق آنان پرداخت شود.

ریبوار کریم در نهایت تأکید کرد که زمان نهایی شدن مسئله حقوق، امتیازات و وظایف نیروهای پیشمرگ فرا رسیده است و لازم است که اصلاحات در وزارت پیشمرگ و سازماندهی این نیروها برای این منظور اجرا شود؛ چرا که دولت عراق نیز با جدیت سازماندهی نیروهای مختلف این کشور از جمله حشدالشعبی را آغاز کرده است.